UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ostim’de “İşçi Ölümlerini Durduralım” Standı

Ankara’dan UİD-DER’li bir işçi-öğrenci

Bir süre önce Soma madenlerinde yüzlerce işçi kardeşimiz öldü, yüzlercesi yaralandı. Burjuva basında kısa bir süre gündem olan Soma felaketi, yerini başka konulara bırakarak değişse de biz işçi sınıfının ana gündemlerinden biri hâlâ Soma’da ölen kardeşlerimizdir. Zira günde ortalama 4 işçinin öldüğü çok daha fazlasının iş kazalarında sakat kaldığı ya da meslek hastalığına yakalandığı koşullarda iş kazalarının, işçi ölümlerinin gündemimizden düşmesi mümkün değil. 2013 yılında 1235 işçi, 2014 ün ilk üç ayında 276 işçi iş kazalarında hayatlarını kaybetti. İşçi sınıfının temel sorunlarından biri, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasıdır. Patronların maliyet olarak gördüğü işçi güvenliği önlemleri alınmadığı için her gün 4 kardeşimizi kaybediyoruz.

İş güvenliği önlemlerinin alınmadığı işçi bölgelerinden biri de Ankara’da Ostim Sanayi Bölgesi. Biz UİD-DER’li işçiler de Ostim’de “İşçi Ölümlerini Durduralım!” standı açtık. Ostim’de kötü koşullarda çalışan işçilere, staj gören ya da teknik lisede okuyan geleceğin işçilerine işçi ölümleriyle ilgili düşüncelerimizi anlattık, onların düşüncelerini ve duygularını dinledik. İşyerlerinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını söyleyen çeşitli sektörlerden işçiler, bu durumun kader olmadığını belirttiler. Bu durumu nasıl değiştireceğimizi konuştuk ve biz işçilerin birlik olması gerektiği düşüncesini karşılıklı olarak paylaştık. İşçi Dayanışması bültenini verdiğimiz işçi kardeşlerimize UİD-DER çatısı altında işçiler olarak neler yaptığımızı anlattık. İşçi ölümlerine dur demek için yürüttüğümüz mücadele kampanyasında yüz binden fazla imza topladığımızı söylerken, bu çalışmaların ne denli önemli olduğunu, Soma katliamının ardından daha iyi anlaşıldığını vurguladık.

Dostlar, bizler işçi sınıfı olarak her gün ölüyor, yaralanıyor ve meslek hastalığına yakalanıyoruz. Patronlar işçileri daha fazla nasıl sömürürüz diye örgütlenirken biz işçiler örgütsüz durumdayız. Bizlerin örgütlenmekten başka çaresi yok. Patronlardan bu sömürü düzeninin hesabını ancak örgütlenerek sorabiliriz.

2 Haziran 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this