UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Özgürlük Ateşi

Mersin’den bir öğrenci

Bir isyan, bir özgürlük ateşi olan Newroz ateşi, Kürt halkı ve tüm Ortadoğu halkları için yanmaya devam ediyor. Yıllardır egemen sınıfın Kürt halkı üzerinde uyguladığı baskı ve sindirme politikalarına rağmen, her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Mart’ın gelişiyle birlikte; isyan, umut, özgürlük ateşi Mersin’de de coşkuyla yakıldı. Tüm bu baskıcı politikalara rağmen Kürt halkı, pek çok şehirde olduğu gibi Mersin’de de alanları doldurarak, egemenlere karşı mücadelelerini yeniden haykırdı. Rengârenk kıyafetleri, halayları, sloganlarıyla şehre coşkuyu yeniden getirdiler. Yediden yetmişe Kürt halkı, emekçiler ve işçiler, Newroz coşkusuyla kenetlenerek, alana tüm enerjilerini yansıttılar. Ne kadar yok sayarsanız sayın, ne kadar baskı uygularsanız uygulayın biz yine coşkuyla kenetlendik ve yine alanlardayız diyerek egemenlere net bir mesaj verdiler.

Binlerce yıldır bayram olarak kutlanan Newroz, bugün, ırkçı uygulamalara karşı, yok sayma politikalarına karşı, özgürlük ateşinin her yıl yeniden ve yeniden harlandığı, umudun, coşkunun alanlarda yeniden yükseltildiği bir gün haline gelmiştir. Egemenler ne kadar çok görmezden gelmeye çalışırlarsa çalışsınlar, Kürt halkı alanları doldurmaya, Newroz ateşini daha da harlamaya devam edecektir.

Ben de kendi adıma Mersin’de Newroz coşkusuna, halaylara, sloganlara ortak olarak, özgürlük ateşinin sıcaklığını en yüksek demden hissettim. Tüm bu baskılara rağmen Newroz ateşinin daha da harlandığını gördüm. Ezilen ve yok edilmek istenen Kürt halkının tüm direngenliğiyle, alanlara özgürlük ateşini inatla taşımaya devam ettiğini gördüm. Kürt halkına yönlendirilen saldırılar asla özgürlük ateşini söndüremeyecektir. Alanlardaki coşku da bunu göstermektedir. Alandaki bu coşkuya ortak olan 7’den 70’e Kürt halkı bu özgürlük ateşini daha da büyüteceğini göstermektedir.

Newroz, kışın ölü toprağının kalkmasını, baharın tüm canlılığını, dinamizmini simgeler. Elbette Kürt halkı da bu özgürlük ateşini daha da harlandırarak, hasret çektiği bahara ve özgürlüğe kavuşacaktır. Egemen sınıfın baskıları da asla bu hasretin gerçekleşmesine engel olamayacaktır!

NEWROZ PİROZ BE!

21 Mart 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this