UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Patronlar Çok Çalıştırıp Az Ücret Veriyorlar!

İşsiz bir matbaa işçisi

İşsiz bir matbaa işçisiyim.  Üç aydır iş arıyorum. İş bulabilmek için oturduğum yere yakın olan İmes sanayi sitesindeki fabrikalara iş başvurusu yapıyorum. İşçi arkadaşlarımdan biri İmes’te bulunan Bilnet adında bir fabrikayı tavsiye etti. Şartlarının iyi olduğunu söyledi. Ben de arkadaşımın tavsiyesi nedeniyle başvuruya gittim. Başvuru yaptıktan sonra görüşmeye çağırdılar.

Bana çalışma şartlarını söylediler. İki vardiya olduğunu, 12’şer saat çalışıldığını, 17.30’dan sonrasının mesai sayıldığını ve Pazar günleri de full mesai olduğunu ve mesailerin normal olarak verildiğini açıkladılar. Yani benden gece gündüz çalışmamı istediler. Üstelik mesailer de normal ücret üzerinde ödenecek. Öfkelendim. Patronlar fazla mesaileri normal ücret üzerinden hesaplayarak bizim emeğimizi ne kadar çok çalıyorlar. Bir işçinin onca saat mesai yapıp normal ücretten mesaisinin hesaplanması haksızlık. Bildiğim kadarıyla mesailer hafta içi %50, hafta sonu da %100 üzerinden verilmesi gerekirken, burada normal saat üzerinden veriliyor. Patronlar iş kanununa bile uymuyorlar.

Bizlere, patronlar tarafından fazla çalışma ve ağır çalışma koşulları dayatılıyor. Bir Pazar günü bile biz işçilere çok görülüyor. Patronlar ücretlerimizi düşük tuttukları için fazla mesaiye kalmak zorunda kalıyoruz. Bu koşulların değişmesi biz işçilere bağlı.  Ücretlerimizin yükseltilmesi için yan yana gelmeli ve mücadele etmeliyiz. Ailemizle ve sevdiklerimizle daha çok vakit geçirebilmek, insan gibi yaşayabilmek için mücadele etmemiz şart!

1 Haziran 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this