UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Patronlar Kendilerine Günah Keçisi Arıyor

UİD-DER’li bir işçi

Ben iş güvenliği uzmanlığı yapan bir işçiyim. Patronların kâr hırsı biz işçileri her gün topluca ölüme sürüklüyor. Arsız patronlar suçu biz işçilerin üzerine yıkmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz hafta kendisi de bir iş güvenliği uzmanı olan OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) sahibini bir patrona akıl verirken gördüm. Akıl verdiği patronun işyerinde hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. İş kazası geçiren işçiler özel hastaneye gönderiliyor, kimseye iş kazası tutanağı tutturulmuyor. Çalışma saatleri uzun. İş güvenliği uzmanı bu patrona, kendisine bir günah keçisi bulmasını öğütlüyor: “Sizin fabrikanız çok tehlikeli bir yer, her an burada iş kazası olabilir. Bu durumda başınız ağrıyabilir. Başınızın ağrımaması ve herhangi bir zarar görmemeniz için kendinize bir vekil seçmeniz gerekiyor. İş güvenliği ile ilgili her türlü imza yetkisini o vekile verin, para işine karışmasın ama tüm sorumluluğu onun üzerine yıkın” diyor. “İşyerinde bir şey yaşanırsa size zarar gelmesin, siz de o vekili suçlarsınız” diyor. Ardından da örnekle bu durumu açıklıyor: “Ali Ağaoğlu’nun birçok inşaatı var, inşaatlarında ölümlü iş kazası da yaşanıyor. Siz hiç Ali Ağaoğlu’na bir şey olduğunu duydunuz mu? İş kazası oluyor, işçiler ölüyor ama Ağaoğlu’nu suçlayan yok. Arada tampon görevi yapan işveren vekilleri var, onlar içeri alınıyor, uzmanlar içeri alınıyor ama Ağaoğlu’na bir şey olmuyor.”

Patronlar gerçekten de kendilerine günah keçisi arıyorlar. Her gün işyerlerinde işçiler iş cinayetlerinde ölürken bunların asıl sorumlusu olan patronlar hep kolayca sıyrılıyorlar. Son dönemde suçu üstüne atmak için kullandıkları kurbanları iş güvenliği uzmanları oluyor. İşyerlerinde hiçbir önlem almayan patronlar tüm sorumluluğu iş güvenliği uzmanlarına veya çalıştırdıkları mühendislere yüklüyorlar. İş güvenliği adına tüm harcamalardan kaçan, hiçbir önlem almayan patronlar bu sayede her şeyden yırtmış görünüyorlar.

Biz işçiler örgütlenip bir araya gelemezsek, iş kazalarında ölmeye devam edeceğiz. Zaten tek tek değil topluca ölmeye devam ediyoruz. Her ay yüzlerce işçi iş güvenliği önlemlerinin alınmaması yüzünden hayatlarını kaybediyor. Bütün bunları engellemenin yolu, asıl sorumluların hesap vermesini sağlayacak bir mücadele örgütlemekten geçiyor.

21 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this