UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Patronlara Yük Olan TRT Payı!

Avcılar’dan işsiz bir kadın işçi

İşçiyi emekçiyi soyup soğana çeviren patronlar. İşçilerin sırtından kazandıkları, işçileri sömürdükleri yetmiyor. Açgözlülükleri doymak bilmiyor. Patronlar cüzi miktarda da olsa ödedikleri vergilerin yük olduğunu her seferinde dile getiriyorlar. Asgari ücretin vergisini işçiden kesen patronlar elektrik faturasındaki TRT payının kendilerine yük olduğunu söylüyorlar ve devlete bunu kaldırması için baskı yapıyorlar. AKP’nin “Bilim, Sanayi ve Teknoloji” bakanı Faruk Özlü, üretim reform paketi ile sanayici patronların TRT payının kalkacağını söyledi. Bu pakette sanayicilerin yükünün azalacağını ve birçok teşvikten yararlanacağını açıkladı.

Milyonlarca işçi asgari ücrete çalışıyor. Vergi ödemekten gözünü açamayan işçilerin yardımına devlet nedense koşmuyor. Her ay 1404 liraya çalışanlardan TRT payını kesen devlet, patronlara gelince teşviklerden dem vuruyor. Patronların vergilerini kaldırarak işçi emekçi insanların sırtına yıkacaklar. Kendi propagandalarını yapan kanalın vergisini bile işçilere ödetiyorlar.

AKP hükümeti iktidara geldiğinden beri her seferinde patronların yükünü kaldırıp işçilerin yükünü ağırlaştırdı. Patronlar her fırsatta işçilerin yaşamlarını zorlaştırıyor. Devletin yaptığı teşviklerle daha da zenginleşiyorlar. Aldığımız üç kuruşluk ücret bile o katkı payı şu katkı payı diyerek kesiliyor. Patronları destekleyen AKP hükümeti işçilerin yaşamlarını zindana çeviriyor. İşçilerin, emekçilerin devletin patronlardan yana olduğunu görmesi ve daha insanca yaşaması için bir araya gelmesi gerekiyor.

18 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this