UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Pembe Otobüsler Çözüm mü?

Beylikdüzü’nden bir fabrika işçisi

AKP hükümeti kadınlar için çok büyük (!) bir çözüm üretmiş. Taciz olaylarının önüne geçmek için pembe otobüsü bulmuş. Yani pembe otobüs sayesinde kadınların başına bir iş gelmeyecek! Bu uygulama şaka gibi geliyor insana. Göstermelik birkaç otobüs kadınların sorunlarını nasıl çözecek? Toplu taşıma araçlarının sayılarını çoğaltacakları yerde kadını her alanda ayrıştıracak, izole edecek, sorunu çözmeyecek, ikiyüzlü çözümler buluyorlar. Her gün yüzlerce kadın sokaklarda, işyerlerinde, evlerinde, hayatın her alanında tacize uğrarken ve artık bu durum çocuklara kadar inmişken çözüm pembe otobüs olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de iki kadın yolda yürürken tacize uğruyor ve bu kadınlar oradan geçen polislere şikâyette bulunuyorlar.  Polis “sizlere az yapmışlar” diyor ve kadınlar devletin polisi tarafından tacize uğruyor.

Şu soru geliyor insanın aklına: Devletin koruması altında olan kadınlar neden kocaları tarafından katlediliyor?  Bugün AKP hükümetinin emekçilerin hiçbir sorununa çözümü olmadığı açıktır. AKP hükümetinin milletvekillerinden Sefer Üstün’ün sözleri bizi yöneten insanların nasıl bir mantığa sahip olduğunu gösteriyor: “Tecavüze uğrayan kürtaj yaptırmasın. Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur” diyor. Melih Gökçek “anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Anası ölsün öyleyse” ifadelerini kullanıyor. Biliyoruz ki bu örnekler saymakla bitmez. Bütün bunlar yaşanırken çözümü pembe otobüste bulmak inandırıcı gelmiyor.

Kadına bunları reva gören zihniyet egemen olduğu sürece bu kangrenleşen sorunlar devam edecektir. Hadi diyelim pembe otobüs yaygınlaştı arabayı da kadın kullansın, ne değişecek tabii ki hiçbir şey. Ancak erkek egemen düzen ortadan kalkınca kadınlar bu kötü yaşamdan kurtulacaklardır. İşçi sınıfının kadınlarının mücadele etmekten başka şansları yok!

17 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this