UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Perulu Öğretmenlerin Grevi Dayanışmayla Büyüyor

Hükümet ile öğretmenler sendikası arasında ücret ve çalışma koşulları hakkında yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, öğretmenler bölgesel olarak 15 Haziranda greve başladılar. On bini aşkın öğretmenin eylemleri, Peru’nun başkenti Lima meydanlarında yapılan protesto gösterileriyle ve sağlıktan, taşımaya farklı sektörlerden işçilerin destek eylemleriyle devam ediyor. Farklı eyaletlerden Peru’lu öğretmenler ve sağlık çalışanları, 60 günü aşkın süredir başkent Lima’da grevleri devam eden öğretmenlere destek için greve çıktılar. Öğretmenler sendikası ve sağlık çalışanları, işten atılma tehditlerine rağmen 6 Ağustosta greve katıldılar.

Doktorlar ve öğretmenler, hükümetten çalışanlara saygı göstermesini ve daha yüksek ücret, daha iyi çalışma koşulları talep ediyorlar. Ayrıca doktorlar ve öğretmenler, hükümetten kamu, eğitim ve sağlık bütçeleri için ayrılan payın yükseltilmesini istiyorlar.

Eğitim Bakanı, öğretmenleri Pazartesi günü işbaşı yapmamaları durumunda, yeni sözleşmeyle 600 dolara çıkarılan ücretlerde ciddi kesintiler yapılacağı konusunda tehdit etti. Tüm hafta işe gitmemeleri durumunda ise işten atılacaklarını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan “grevi bırakıp okullara dönen öğretmenlerin polis eskortluğu eşliğinde okula gidip gelebileceği ve korunacağı” gibi duyurularla öğretmenler bölünmek ve grev sonlandırılmak isteniyor. Ancak öğretmenler ve onlara destek veren sağlık çalışanları taleplerinin karşılanması konusunda kararlılar ve mücadelelerini dayanışmayla büyütüyorlar.

13 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this