UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Petrol İşçileri Özelleştirmeleri Protesto Ediyor

Zonguldak maden işçileri gibi Petrol-İş üyesi Türkiye Petrolleri (TP) işçileri de özelleştirmeye ve taşeronlaştırmaya karşı harekete geçtiler. Petrol-İş’in Adıyaman, Batman, Trakya ve Ankara şubelerine bağlı üyelerin katılımıyla, Ankara’daki TP Genel Müdürlüğü önünde, bugün bir eylem gerçekleştirildi. Kortej oluşturularak yapılan yürüyüşün ardından, Petrol-İş Merkez Yönetim kurlu adına basın açıklaması okundu.

“Özelleştirmeye politikalarına, TP’nin zayıflatılmasına, taşeronlaştırmaya, istihdamın güvencesizleştirilmesine son” sözleriyle başlayan basın açıklamasında, son 5 yıldır izlenen politikayla, kuruluşun zayıflatıldığı ve özelleştirmeye hazırlandığı ifade edildi. Artan hizmet alımlarıyla taşeronlaştırma uygulamalarının da arttığına dikkat çekildi.

TP’nin özelleştirilmesiyle hem ülkenin hem çalışanların zarar göreceği belirtildi. Taşeronlaştırmaya son verilmesi ve kiralık işçilik uygulamasına gidilmemesi istendi. Asıl işi yapan taşeron işçilerin, özel güvenlikçilerin ve sendika üyesi geçici işçilerin kadroya alınması talep edildi.

Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Binlerce Petrol-İş üyesi işçi, geleceğinin kararmasına izin vermeyecek, ülkemizin petrolüne ve özveriyle çalıştığı Türkiye Petrolleri’ne sahip çıkmaya devam edecektir. Bugün yaptığımız uyarının bir başlangıç olduğunu ilan ediyor; uyarımız dikkate alınmadığı takdirde tepkimizi, üretimden gelen gücümüz dâhil her türlü mücadele biçimini kullanarak göstereceğimizi bildiriyoruz.”

15 Temmuz 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this