UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Poğaça Yerine Kahvaltı

Sefaköy’den bir işçi

Bültenimizi geç saatlerde bir fabrikanın önünde dağıttık. Benim evim dağıtım yaptığımız fabrikaya uzak olduğundan fabrikaya yakın bir evde oturan diğer UİD-DER’li arkadaşlarımdan evlerinde kalmamda bir sakınca olup olmadığını sordum. Onlar da memnuniyetle beni evlerine kabul ettiler. Biraz sohbet ettikten sonra işe gitmek için kaçta kalkacaklarını sordum. Onlar da sabah kaçta kalktıklarını söylediler. Sabah birlikte kahvaltı yapabiliriz fikrini ortaya attım.

Sabah uyandığımda çok güzel bir kahvaltı sofrası hazırdı. Peynir, zeytin, domates, salatalık, baharatla terbiye edilmiş yumurta haşlaması, bir iki çeşit reçel, çay ve de ekmek. Bir yandan kahvaltı, bir yandan da sohbet ediyorduk. Çalışma günlerinde kahvaltı olarak sürekli poğaça ve çayla idare ettiğimi söyledim. Onlar da benim gibiydi. Sadece pazarları düzgün bir kahvaltı yapabildiğimizi bir kere daha keşfettik. Ama bülten dağıtımı sonrası bir çalışma gününde dernek üyesi arkadaşlarımla güzel bir kahvaltı yapmanın da keyfi üzerimdeydi. Kahvaltıyı bitirdikten sonra sofrayı toparlayıp işbaşı yapmak için yola çıktığımızda arkadaşlarımdan biri “bugün güzel bir gün olacak” dedi. Gerçekten o gün güzel bir gün oldu.

Çalışma saatlerimiz o kadar uzun ki, bir kahvaltıya bile hasret kalabiliyoruz. Diğer yandan ise poğaça ile çay içmekten sindirim sistemimiz altüst oluyor. Sonra da sindirim sistemi bütün vücuda etki ediyor. En ufak şeyde de hastalanmamak işten bile değil. Hastalanınca da hastane kuyruklarımız başlıyor. Hastane kuyruklarında beklerken patronlar bizleri verimsiz buluyor. Verimsizlikten işten atıyorlar. İşsiz kalınca zaten sağlıklı beslenemezken üstüne bir de açlık tehdidiyle baş başa kalıyoruz. Bunların hepsi birbirine bağlı şeylerdir. Hepsinin de üzerinde durduğu şey ise dünya çapında işçi sınıfının örgütlülüğünün gün geçtikçe erimesidir. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği'nin bir üyesi olarak derneğimizin işçi sınıfının örgütlü mücadelesini yükseltemeye aday bir dernek olduğunu düşünüyorum.

Derneğimizin mücadelesi gün geçtikçe büyüyor. Mücadeleyle çalışma saatlerini de kısaltacağız. Bu mücadele büyüdükçe poğaça yerine kahvaltı etmeye başlayacağız. Aslında bu kadar küçük bir şeyi elde etmek bile mücadele etmekten geçiyor.

5 Haziran 2010


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this