UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Polimer İşçileri Grevde

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Polimer Kauçuk ve Pazarlama San. A.Ş.’de çalışan Petrol-İş üyesi işçiler, 17 Haziran sabahı greve çıktılar. Uzun süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube greve çıkma kararı almıştı. EATON Polimer’de bin 871 işçi çalışıyor.

Grev sabahın erken saatlerinde işçilerin fabrika önünde toplanmasıyla, coşkulu bir şekilde başladı. Burada bir konuşma yapan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Polimer işvereninin Türkiye’yi ucuz işgücü cenneti olarak gördüğünü ve bu durumun kabul edilemeyeceğini belirtti. İşverene seslenen Öztaşkın, işçilerin taleplerinin kabul edilmesi için çağrı yaptı. Greve ilişkin Petrol-İş internet sayfasında yer alan haberde şunlara dikkat çekildi:

“Grev pankartının asılması sırasında fabrika yönetiminin elektriği keserek, ses düzenini engellemeye çalışması üzerine Genel Başkan Mustafa Öztaşkın, “İşveren greve saygı göstermeli, elektriğin kesilmesi hiç hoş davranışlar değil, işveren bu tavrını sürdürdüğü takdirde bizim tavrımız bundan sonra daha da sertleşecektir” dedi.

İşçilerin son derece düşük ücretler aldığını ifade eden Öztaşkın, “100 ülkede faaliyet gösterdiklerini iddia eden, dünya genelinde 103 bin çalışanı olduğunu söyleyen EATON şirketi, burayı bir ucuz iş cenneti olarak görmektedir” diye belirtti.

Polimer Kauçuk ile Petrol-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri 26 Aralık 2014 tarihinde başladı. Toplu sözleşme sürecinde idari maddelerin büyük bir bölümü kabul edilirken, başta ücret zammı modeli olmak üzere parasal maddelerde anlaşma sağlanamadı. Grev uygulama tarihinden önce yapılan son toplantıda Petrol-İş Sendikası’nın teklifi, ücret zammı modelinin yıllık olması, sözleşmenin 1. yılında 370.- TL, sözleşmenin ikinci yılında ise yıllık enflasyon oranına 2 puan ilave ile bulunacak oran kadar ücret zammı yapılması oldu. Fakat yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanamaması üzerine grev uygulama tarihi olan 17 Haziran Çarşamba günü greve çıkıldı.”

18 Haziran 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this