UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Poliya Polyester’de Sendikaya Tahammül Yok

Çerkezköy’de bulunan Poliya Polyester fabrikası işçileri çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin yükseltilmesi için Petrol-İş sendikasına üye oldular. Fabrikada çoğunluğa ulaşılmasıyla Çalışma Bakanlığı tarafından Petrol-İş’e yetki verildi fakat Poliya patronu bir taraftan yetkiye itiraz etti, bir taraftan da sendika üyesi 4 işçiyi işten attı.

Kimyasal madde üretimi yapan fabrikanın kurumsal internet sitesinde “Poliya’nın ayrıcalıklı bir marka olduğunu çalışanlarımıza hissettireceğimize ve insana saygı duyacağımıza söz veriyoruz” yazıyor. Bu süslü sözlerin aksine sağlıksız çalışma ortamıyla, düşük ücretlerle sömürüde “ayrıcalıklı” bir marka olan Poliya Polyester’in, işçilerin sendika üyesi olma özgürlüğüne de saygı duymadığı işten atma saldırısıyla tescillenmiş oldu. Pek çok örnekte olduğu gibi Poliya Polyester’de de sendikalaşan işçiler İş Kanununun 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek, türlü iftiralarla işten atıldı. Patronlar kanundaki bu maddeyi, işçilerin kıdem tazminatlarını vermemek ve işçilerin birliğini, mücadelesini gözden düşürmek için kullanıyorlar. Aynı zamanda çalışan işçilere de gözdağı vermeye çalışıyorlar.

İşçi Dayanışması’na konuşan işten atılan Poliya Polyester işçileri; “bizler 6 senelik, 8 senelik işçileriz, sendika üyesi olunca üzerimize büyük bir iftira atıldı. Kimimizin psikolojisi bozuldu. Bizler anayasal haklarını kullanan sendikalı işçileriz” dediler. İçeride çalışan arkadaşları üzerinde de sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı kurulduğunu dile getiren işçiler, işe geri dönünceye kadar fabrika önünde direnişe geçeceklerini ifade ediyorlar. Poliya Polyester işçileri; “Bizlerin aileleri var, içimizde eşleri hamile olan arkadaşlarımız var. Haksızlığa uğradık. Tazminatsız bir şekilde işten atılarak bir taraftan mağdur edildik bir taraftan da anayasal hakkımız olan sendikalı çalışma hakkımız engelleniyor. Patronun bu saldırısına boyun eğmeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz” diyorlar.

3 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this