UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Portekiz Volkswagen İşçilerinden Taviz Yok

Alman menşeli ve dünya otomobil pazarında önemli bir yere sahip Volkswagen’in Portekiz’deki VW Autoeuropa fabrikasında 30 Ağustos Çarşamba günü 24 saat boyunca üretim durdu. Başkent Lizbon’un güneyinde bulunan fabrikada 3500 otomotiv işçisi çalışıyor. Şirket yönetimi yeni bir düzenlemeyle, Volkswagen’in 2018’de piyasaya süreceği T-Roc kompakt SUV adlı yeni modelin üretimi için haftalık çalışma gününü arttırmak istiyor. VW Autoeuropa, Cumartesi günlerinin de artık çalışma günü olacağını duyurdu. Cumartesi gününe karşılık aylık 175 avro ve ayda ek bir izin günü ile birlikte işçilere %16’lık maaş artışı teklif etti.

Bu duyurunun ardından 28 Ağustos Pazartesi yaklaşık 3 bin işçi bir araya gelerek bu kararı tartıştı. İşçiler %75 çoğunlukla şirketin bu kararını reddetti. Tatil günlerinin ellerinden alınmasını istemeyen işçiler, şirket yönetiminin bu kararını kabul etmediklerini grev yaparak duyurdular. İşçiler aileleriyle geçirdikleri mevcut zamanın bile yetersiz olduğunu, fazladan çalışmayı kabul etmeyeceklerini belirtiyor. 1 günlük grevin şirkete 5 milyon avroya mal olduğu tahmin ediliyor. Yeni çalışma çizelgesinin nasıl olacağı şirket ile işçi komisyonunun görüşmeleri sonucunda netleşecek.

Ülke ekonomisinde büyük bir yere sahip fabrika, ülkenin toplam servetinin ortalama %1’i gibi büyük bir payını üretiyor. Volkswagen işçilerinin 24 saatlik grevi, bu fabrikanın 25 yıllık tarihindeki ilk grev olma özelliğine sahip. Ülkenin en büyük ihracatçısı konumundaki fabrikada yapılan bu grev ülke genelinde büyük bir ses getirdi. İşçilerin çıkarlarından çok ülke çıkarı adı altında sermaye sahiplerinin çıkarını düşünen devlet yetkilileri greve ilişkin “endişe verici”, “greve çıkmak için kötü bir neden” gibi açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar grevi kötülemek için yapılıyor oysa işgünlerinin artması patronlar için muazzam kârlar, işçiler için hak gaspı anlamına geliyor. Volkswagen işçileri fazlasıyla çalıştıklarının, değer ürettiklerinin ama bunun karşılığında aldıkları ücretin çok düşük olduğunun farkındalar. Çalışma saatlerinin değil ücretlerin arttırılması gerektiğinin bilincindeler. Portekizli işçilerin bu tavrı gelirini bir nebze olsun arttırmak için fazla mesaiye mahkûm olduğunu düşünen Türkiyeli işçiler için örnektir.

3 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this