UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Posco Assan’da Sendikalaşma Hakkı Gasp Edildi

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işçilerin işten atıldığı, patronun bu yolla sendikalaşmanın önüne geçmeye çalıştığı Posco Assan’da, yetki belgesi tam 49 gün sonra geldi. Ancak işçilerin beklediğinin aksine, Çalışma Bakanlığından gelen belgede “toplu sözleşme için yeterli çoğunluk sağlanamamıştır” ifadesiyle işçilerin sendikalaşma hakkı gasp edildi.

Kibar Holding’e bağlı Posco Assan’da, yetki için başvuru yapılmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen, belgenin gelmemesi üzerine, işçiler 26 Aralıkta Ankara’ya yürümek istemiş, yürüyüşleri polis tarafından engellenmişti. Sendika yöneticileri ve çok sayıda işçi gözaltına alınmıştı. İşçiler ertesi gün yürüyüş için yeniden bir araya gelmiş, Çalışma Bakanının yetkinin Cuma akşamına kadar ulaştırılacağı sözü üzerine yürüyüş sonlandırılmıştı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, işçilerin sendikalaşmasını engellemek için patronun 80 kişiyi işten çıkarmasına göz yuman, yetki başvurusunu 2 aya yakın bir süre boyunca gerekçesiz bekleten ve sonunda “işyerinde toplu iş sözleşme imzalamak için yeterli çoğunluk olmadığına” dair belge gönderen Bakanlığa tepki gösterdi. İşçilerin sendikal örgütlenme hakkının gasp edilmesine karşı mücadele edeceğini duyurdu.

3 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this