UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Prettl İşçileri Üretimi Durdurdu

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde üretim yapan Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasında temsilci dâhil 19’u kadın 20 işçiyi işten çıkartıldı. Patronun işten atma saldırısına karşılık çoğu kadın yaklaşık 200 işçi, 22 Martta üretimi durdurdu ve fabrikaya kapandı.

İşçilerin eylemini Türk Metal Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, sosyal medya üzerinden şöyle duyurdu: “Yıllardır yetkili olduğumuz Çerkezköy Prettl Endüstri Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. işyerimizde sözleşme görüşmelerimizdeki işverenin (Genel Müdür Çetin Çetin) uzlaşmaz tavrına karşı 20 üyemiz temsilcimiz de dâhil haklı ve geçerli bir sebep olmaksızın işten çıkarmasına karşı arkadaşlarımız demokratik tepkilerini ortaya koyarak üretimden gelen güçlerini kullanıyorlar.”

Direnişe geçen kadın işçilerden biri, çalışma koşullarını, toplu sözleşme ve işten atılma süreçlerini ve tepkilerini sosyal medya üzerinden şöyle dile getirdi: “Ben Prettl Fabrikasında çalışan bir kadın işçiyim ve 19 arkadaşımla birlikte bugün işten çıkarıldım. Kadın olduğumu özellikle belirtiyorum, çünkü bu da en az işçi olmak kadar büyük bir parçası hayatımın. Gece vardiyasına gitmeden sütümü sağıyorum ben, çocuğum için. Ve sabah dönüp kahvaltı hazırlıyorum. Uyuyup kalkıp evi toplayıp çamaşır yıkayıp yemek yapıyorum. Çalışıyorum ben, ekmek param için ve 10 seneden uzun süredir çalıştığım fabrikam, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken, sırf sendikam ile birlikte hareket ettiğim için beni işten çıkardı bugün. Benimle birlikte 20 haneye ateş düşürdü Genel Müdürümüz Çetin Çetin. Bu vicdansızlıktır, anayasal hakkımıza tecavüzdür. Senelerdir senin için ter döken 20 kişiyi bu şekilde silip atmak vefasızlıktır. Sen de bir çalışansın Çetin Bey. Gerçek olan insanlıktır, onurdur. Ben yıllardır alın terimle ekmeğimi kazandım. Emeğimin karşılığını almak için onurlu şekilde durmaya da devam edeceğim. Peki ya sen?”

24 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this