UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Punto Deri Direnişi Sona Erdi

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 288 gündür direnişte olan Punto Deri işçileri, 14 Mayısta bir basın açıklamasıyla direnişlerini sonlandırdılar. Basın açıklamasına DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi ve sendikanın yöneticileri, HDP İlçe Başkanı İsmet Çetinkaya, emekten yana kurumlar ile UİD-DER destek verdi.

Punto Deri önünde gerçekleştirilen basın açıklaması, Soma’da katledilen işçi kardeşlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra Punto’da direnen işçilerden Ramazan Aygün bir konuşma gerçekleştirdi. Aygün Punto’da bugüne kadar yaşanan sendikal süreci aktardı. Punto işvereninin küçülmeye gidiyorum yalanlarının ortada olduğunu söyleyen Aygün, “İşverenler yasayı çiğnediği zaman hiçbir bedeli, karşılığı yok. Anayasayı kendileri yaptıkları için kendileri istediği gibi çiğneyebiliyor. Ancak bir işçi, bir vatandaş ufak bir hata yapsa başı beladan kurtulmuyor. Neden? Çünkü sistem onların elinde” diye konuştu. Soma’da yitip giden canların patronların gözünde hiçbir değeri olmadığını ifade eden Aygün, “Böcek kadar önemimiz yok bunların gözünde. İnsan olarak görülmüyoruz. Görülseydik böyle olmazdı. Para kazanma hırsıyla trafo patlamazdı, sahtelik yapmazlardı” dedi ve 288 gün süren direnişlerinde kendilerini yalnız bırakmayan tüm emek dostlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Aygün’ün konuşmasının ardından sözü DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi aldı. Servi, Soma’daki katliamın sorumlusunun kapitalist sistem olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin iş kazalarında dünyada 3. Avrupa’da 1. sırada yer aldığını, yaşanan kazaların %98’inin önlenebilir olduğunun altını çizdi. Hükümetin 3 gün yas ilan ederek olaydan sıyrılmaya çalışmasını eleştiren Servi, özelleştirmelerin ve taşeronlaşmanın iş cinayetlerinin bir nedeni olduğunu belirtti. Punto’daki direnişe öncelikle çalışma koşullarının düzeltilmesi için başladıklarını ifade eden Servi, bu direniş sayesinde Punto Deri’de ve Zeytinburnu havzasında köle gibi çalıştırılan deri işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirildiğine dikkat çekti. Fiili olarak direnişlerini sonlandırdıklarını açıklayan Servi, yasal sürecin devam ettiğini aktardı ve Punto işçilerinin mücadelesinin örnek olduğunu vurgulayarak tüm işçileri sendika çatısı altında birleşmeye çağırdı. Konuşmalar sırasında “Punto İşçisi Köle Değildir”, “Taşeron Çalışma Yasaklansın”, “Soma’da Yaşanan Katliamdır!” sloganları atıldı.

Basın açıklamasından sonra Soma’da katledilen sınıf kardeşlerimiz için Zeytinburnu Meydanı’na doğru, kortej oluşturularak yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında “Kaza Kader Değil Bu Bir Cinayet”, “İşçiler Ölüyor Bakanlık Bakıyor”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Madende Ölümler Kader Değildir!” sloganları haykırıldı. Zeytinburnu Meydanı’na gelindiğinde DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi Soma’daki katliamı lanetleyen bir konuşma gerçekleştirdi ve Zeytinburnu havzasındaki işçileri örgütlenmeye çağırdı.

15 Mayıs 2014


...önceki
Tahterevalli
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this