UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Renault Genel Müdürlüğü Önünde Basın Açıklaması

DİSK, direnişte olan Renault işçilerinin mücadelesine destek vermek için Ümraniye’deki Renault Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK’in açıklamasına DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve SCA Yıldız’da 72 gündür grevde olan işçiler katıldı. Yapılan yürüyüşün ardından Renault Genel Merkezi’nin bulunduğu bina önünde toplanıldı.

İşçilerin Türk Metal, MESS, Renault yönetiminin ve iktidarın sistematik saldırılarıyla karşı karşıya olduğu belirtilen açıklama, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu tarafından gerçekleştirildi. Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin işten çıkarıldığını, patronun saldırısına karşı arkadaşlarına sahip çıkan işçilerin polis saldırısına maruz kaldığı belirtilen açıklamada Çerkezoğlu şöyle konuştu:

“Türk-İş heyetinin 15 Ocak 2015’te Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından saldırıların şiddetlenmiş olması da dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu görüşmeden bir gün sonra Renault yönetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı ve müsteşarlarıyla tam günlük bir toplantı yapmışlardır. 24 Şubat’ta, Bursa’da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun ardından Bursa Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilmiştir. Ve tüm bunların peşinden işten çıkarmalar ve polis saldırısı gündeme gelmiştir.”

“Bu görüşme trafiği ile şiddetlenen saldırılar “tesadüf” olarak açıklanamaz. Bu saldırılar işçileri, devlet ve işveren güdümündeki sarı sendikalara mahkûm etmeyi amaçlamaktadır. Bu saldırılar, sadece Renault işçisine değil, sendikal haklara, DİSK’e, Türkiye işçi sınıfına yapılmış saldırılardır. İşçilere saldıran sermaye koalisyonunun tüm uzantılarına yanıtı Türkiye işçi sınıfı verecektir.”

2 Mart 2016


Grev ve Direnişler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this