UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Renault İşçilerine Polis Saldırısı, Direniş Sürüyor!

Renault’da patronun işten atma saldırısının ardından işbaşı çağrısı yapmasına direnişe geçerek cevap veren işçiler, bugün polis saldırısına maruz kaldılar. Bugün sabah saatlerinde direnişe geçen sabah vardiyası işçilerine diğer vardiyalarda çalışan işçiler de katılarak fabrika önünde toplandılar.

Dün 10 işçi, 94 aracın eksik çıkmasına neden olan ek zam eylemlerini organize ettikleri iddiasıyla işten çıkarılmıştı. İşten çıkarmaların ardından A vardiyası üretimi durdurarak direnişe geçti. B ve C vardiyaları fabrikanın önüne bir yürüyüş gerçekleştirerek direnişe katıldılar.

İşçilerin fabrika önünde beklemesine izin vermeyen polis, işçilerin etrafını sardı ve uzaklaşmalarını istedi. İşçilerin yola yatarak durumu protesto etmesine karşı polis gaz bombalarıyla saldırıya geçti. 15 işçiyi de darp ederek gözaltına aldı.

Polisin patron yanlısı saldırısına rağmen dağılmayan işçiler, “Ölmek Var Dönmek Yok”, “İşçiye Uzanan Eller Kırılsın”, “Her Yer Renault Her Yer Direniş”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarını haykırdılar. Bir süre daha yolu trafiğe kestiler. İşçilerin kararlığı karşısında polis geri adım attı ve kaldırımda bekleyişlerini sürdürmelerine izin vermek zorunda kaldı.

Saldırının ardından açıklama yapan Renault işçileri, 4 arkadaşlarının hastaneye kaldırıldığını, fabrika yönetiminin içerdeki işçilere yemek ve içecek vermeyeceğini açıkladığını, her şeye rağmen mücadelenin sürdüğünü anlattılar. Renault işçileri, fabrika yönetiminin görüşmek için içlerinden bir kişiyi çağırdığını, beş kişi gidince görüşmenin iptal edildiğini aktardılar. Renault işçileri tehditlere ve baskılara rağmen, ücretlerinde iyileştirme yapılana, işten atılan arkadaşları geri alınana dek ve çalışma koşulları düzeltilene dek eylemlerine devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Renault işçilerinin talepleri şöyle,

  • Çıkartılan işçiler geri alınsın. Başka işçi işten atılmasın. Bu talep kabul edilmediği takdirde diğer şartlar da geçersiz olacaktır.
  • İçerideki işçilere su ve yiyecek götürülmesine izin verilsin.
  • Fabrikada Birleşik Metal-İş temsilcilik seçimi yapılsın. (Daha önce karar altına alınan Sosyal Diyalog Komitesi seçimini artık kabul etmiyoruz.)
  • Seçilen temsilciler Türk Metal için ayrılan büroya geçsin.
  • Saat ücretinde 1 avro tutarında iyileştirme yapılsın.

Dayanışma büyüyor

Birçok fabrikadan işçiler Renault işçileriyle dayanışma mesajı yayınladılar. Tofaş işçileri de Renault işçileriyle dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. Renault işçilerini ziyaret eden Tofaş işçileri, 10 işçi geri alınana dek mücadelenin sürmesi gerektiğini, aksi halde bu sayının artacağını belirterek “Biz buraya Renault’ya değil, Türkiye’deki işçilerin iradesine, umuduna desteğe geldik. Bugün Renault’da atılan işçiler TOFAŞ’tan atılmıştır. O yüzden biz buradayız geçmişten ders çıkardık. Bütün metal işçilerini Renault işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dediler.

İşçilerin üyesi oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, yaptığı açıklamada “Bu ülke ikinci bir 5 Mayıs’a hazır. Eğer istiyorlarsa bugün Renault’dan ateşlenen kıvılcım yarın başka yerlere sıçrayacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Süreci kendi kurullarımızla, komitemizle birlikte değerlendireceğiz. Renault işçisi ne yapacağını biliyor. Birleşik Metal-İş de ne yapacağını biliyor. Çalıştırmak istiyorsa biz hazırız. Yok istemiyorsa geçtiğimiz Mayıs ayında olduğu gibi Renault işçisi fabrikayı 1 ay kapatabilir” dedi.

1 Mart 2016


Grev ve Direnişler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this