UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Renault’da İşten Atma Saldırısı

Bursa’daki Renault fabrikasında, asgari ücrete yapılan zammın ücretlerine yansıtılmasını talep eden işçiler, patronun işten atma saldırısına maruz kaldılar.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, Renault yönetimi gece vardiyasından itibaren üretime ara verdi ve sabah saatlerinden itibaren telefonla işçilere işten çıkış tebligatı yapmaya başladı. İşten çıkarmaların ardından işçilere işbaşı yapmaları dayatılıyor.

Duyuruda Renault işçilerinin kararlılığı şu sözlerle ifade edildi: “Renault işçisi dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğini göstermeye devam edecek. Renault işçisinin örgütlülüğüne ve çalışma hakkına saldıranlar ne denli büyük bir hata yaptıklarını yaşayarak görecek.”

Geçtiğimiz yıl MESS ve gangster Türk Metal’e karşı mücadelenin kıvılcımını çakan Renault işçileri, kararlılıkları sonunda Türk Metal’den istifa ettiler, ücret taleplerinin bir kısmını prim olarak kabul ettirdiler. Kendi iradeleriyle temsilcilerini seçtiler, daha sonra ise Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldular. Metal fırtınası sürecinin sonuna kadar birlik ve beraberliklerini korumayı başaran Renault işçileri, asgari ücrete yapılan zammın ücretlerine yansıtılması için mücadeleye giriştiler. Renault işçilerinin başlattığı mücadele metal, otomotiv, tekstil, petrokimya sektörlerinden sendikalı-sendikasız birçok işyerine yayıldı.

İşçilerin yeniden hakları için mücadeleye girişmesi karşısında MESS, patronların yardımına yetişerek sözleşme dışında ek zam verilmeyeceğini duyurdu. Bundan cesaret alan metal patronları, ek zam yapmayacaklarını, eylemlerin devam etmesi halinde işten çıkarmalara başlayacaklarını açıkladılar. Birçok fabrikada da işçilere gözdağı vermek için işten atma saldırılarına giriştiler.

Renault patronun saldırısına karşı işçiler, mücadele ve dayanışmaya çağırıyor: “Şimdi destek lazım bizlere. Geri dönüşü olmayan bir yola çıkıyoruz. Yan fabrikaları durdurmak gerekiyor, şu an tek çare bu. Bizi yıkamazlar hep beraber durursak. Bizler her şeyi göze aldık.”

29 Şubat 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this