UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Rıza Şahabi Açlık Grevindeyken Dövüldü!

İranlı İşçilerin Dayanışma Ağı

Tahran Vahid Otobüs İşletmesi Sendikası Yürütme Komitesi üyesi Rıza Şahabi, Evin Hapishanesinin 350. koğuşundan Recai Şahr Hapishanesine nakledilmesinin ardından 1 Haziranda altı mahkûmla birlikte açlık grevine başladı.

Şahabi bugün Recai Şahr Hapishanesinin revirine alınırken Seyid Mehdi adındaki bir gardiyan tarafından darp edildi ve hakarete uğradı. 65 yaşında bir mahkûm da dövüldü! İki mahkûm tıbbi kontrol için revire alınmıştı. Rıza Şahabi açlık grevine başladığından bu yana 85 kilodan 78 kiloya düştü. Birkaç yıldır içinde bulunduğu ağır hapis koşulları Rıza Şahabi’nin sağlığını harap etti.

14 Haziranda Rıza Şahabi Tahran Başsavcılığına bir mektup gönderdi. Bu mektupta, resmi olarak, açlık grevinde olduğunu duyurdu ve Evin Hapishanesinin 350. koğuşuna geri dönmek ve hastalık izni (disk kayması ameliyatı olabilmek için) de dahil olmak üzere taleplerini dile getirdi.

İranlı İşçilerin Dayanışma Ağı, İran rejiminin emek aktivistlerini hapse atmasını mahkûm etmekte ve tüm emek aktivistlerinin ve işçilerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalarını istemektedir. 

İranlı İşçilerin Dayanışma Ağı (Iranian Workers’ Solidarity Network)


* 2012 Nisanında, 15 nolu Tahran Devrim Mahkemesi, Rıza Şahabi’yi altı yıl hapis, beş yıl sendikal faaliyetten men ve 7 milyon toman (4700 euro) para cezasına mahkûm etmişti.

17 Haziran 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this