UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Rögarda Ölü Bulunan İşçi Kim ve Nerede?”

20 Ekimde, 3. Havalimanı şantiyesinde rögar temizliği yapan işçiler tarafından rastlantı sonucu bir işçinin cansız bedeni bulunmuştu. İş cinayetine kurban gittiği düşünülen işçinin kimlik bilgileri dahi açıklanmazken, 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu konuya dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. 23 Ekimde İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanan dayanışma platformuna, CHP Milletvekili Ali Şeker ve HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de destek verdi.

“Öldürüp Kaybettiğiniz İşçi Kim ve Nerede? 3. Havalimanı Şantiyesinde İşlenen Son Cinayetin Örtbas Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!” pankartının açıldığı eylemde, “İnşaat İşçisi Köle Değildir”, “Kaza Değil Bu Bir Cinayet!” sloganları atıldı. Platform adına açıklama yapan Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, şöyle konuştu: “İşçilerin ensesinde her daim hazır ve nazır bekleyen görevliler, cinayetlere engel olmak yerine örtbas etmeye çalıştılar. Tanık işçilerin telefonları ellerinden alınarak kayıtları silindi.” Dünyanın en büyük havalimanını yapmakla övünen yetkililerin cinayeti soruşturmak için henüz bir adım atmadığını belirten Demir, hakları için mücadele eden işçilerin ve onlara destek olan sendikacıların tutuklandığını hatırlattı. Demir, yetkililerin ve yandaş medyanın iş cinayetini saklamaya çalıştığına dikkat çekti.

Demir’in ardından DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı konuştu. AKP’nin iktidarda olduğu 16 yılda 20 bini aşkın işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Saygılı, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda en küçük adımların dahi atılma tenezzülünde bulunulmadığını belirtti. Saygılı’nın ardından İstanbul Kozyatağı’nda aylardır ücretleri ödenmediği için direnişte olan Köroğlu İnşaat işçilerinden Nedim Mutlu konuştu. İnşaatlarda oldukça fazla iş cinayeti gerçekleştiğini belirten Mutlu, önemli bir kısmının gizlendiğini vurguladı. 18. kattan düşen arkadaşının ölümüne tanık olduğu için 3 gün boyunca gözaltında tutulduğunu söyleyen Mutlu, serbest bırakıldığında ise kendisine iş cinayetinin “intihar” olduğunu söylemesi yönünde baskı yapıldığını ifade etti.

CHP Milletvekili Ali Şeker ve HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de yaptıkları konuşmalarda hakları için mücadele eden işçilerin yanında olduklarını vurgulayarak yaşanan iş cinayetinin takipçisi olacaklarını belirttiler. Eylem, havalimanı eylemleri nedeniyle tutuklanan sendikacılardan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve İnşaat İş Sendikası yöneticisi Özkan Özkanlı’nın gönderdiği mesajların okunmasıyla son buldu.

24 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this