UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şaibeli Referanduma Tepkiler Büyüyor

16 Nisan referandumuna şaibe karıştırılmasına ve iktidar lehine oyların değiştirilmesine tepkiler giderek büyüyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere pek çok kentte işçi-emekçi kitleler, akşamları sokaklara çıkarak referandumun meşru olmadığını haykırıyorlar. Hükümet kanadı ise, haklı tepkiler büyüyüp tüm toplumu kuşatmasın diye tehditler savuruyor, eylemleri zorla bastırmaya çalışıyor. Bu sabah eylemlere katılanlara dönük gözaltı bunun ifadesidir. Ancak bu baskı ve gözaltılar referandumun şaibeli ve sonuçlarının da meşru olmadığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de gayrimeşru sonuçlara tepkilerini açıklamalarla ifade ediyorlar. Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (ASMMMO) çağrısıyla referandumun şaibeli sonuçlarına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 18 Nisan akşamı Sakarya Caddesinde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları eşliğinde tepkilerini dile getirdi. Açıklamayı emek ve meslek örgütleri adına KESK dönem sözcüsü Devrim Kahraman kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada ilk olarak referandumun OHAL rejiminde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Referanduma gidilen süreçte toplumda korku ve baskının hâkim kılınmak istendiği, akademisyenden mevsimlik işçiye kadar on binlerce emekçinin işten atıldığı hatırlatıldı. Böyle bir ortamda hayır kampanyası yürütenlerin her türlü yöntemle engellendiği belirtildi.

Açıklamanın devamında seçim günü yaşananlara değinildi: “Mühürsüz pusula ve zarfların geçerli sayılması, seçim bölgelerinde müşahitlere ve tarafsız gözlemcilere yönelik baskılar, muhalif partilerin sandık kurulu görevlilerinin YSK tarafından kabul edilmemesi, Anadolu Ajansı’nın manipülatif yayınları… Yüksek Seçim Kurulunun kanuna aykırı kararlarını da eklersek kimse bizden bu seçimi meşru görmemizi beklememelidir.” Açıklamada tüm bu usulsüzlüklere rağmen referandum sonucunda seçmeninin yarısının söz konusu anayasa paketini reddettiği belirtildi. 16 Nisan referandumunun iptal edilmesi gerektiği vurgulandı. “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları eşliğinde eylem sona erdi.

19 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this