UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sarıgazi’de “Diren” Filmini İzledik

okur mektubu

Sarıgazi temsilciliğinde hafta sonu “Diren” adlı filmi izledik. UİD-DER Kadın Komitesinin çağrısıyla bir araya gelen emekçi kadınların yanı sıra lise ve üniversite öğrencisi gençler de aramızdaydı.

Film, 1900’lü yıllarda İngiltere’de kadınların oy hakkı için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bu mücadele bir çamaşırhanede çok ağır şartlarda çalışan kadın işçiler üzerinden anlatılıyor. Kadın işçiler mücadelelerini o dönemde var olan Süfrajet Hareketine katılarak veriyor. Kadınlar mücadele ederken bin bir güçlükle karşılaşırlar. Erkek egemen zihniyet, fabrikada müdür evde eş olarak kendini gösterir. Kadınlar türlü zorluklara karşı mücadeleye katılır ve büyük bir dönüşüm yaşarlar. Filmde kadın işçilerin oy hakkı için verdikleri mücadele ön plana çıksa da kadınlar mücadelelerini aynı zamanda erkeklerle eşit ücret almak, tacize, şiddete ve yok sayılmaya karşı da verirler.

Film aynı zamanda günümüzde yaşanan birçok soruna da işaret ediyor. Filmin ardından yapılan sohbetlerde emekçi kadınların, filmde işaret edilen sorunlarla bugün de karşı karşıya kaldığı belirtildi. Tacizin, şiddetin, ağır çalışma koşullarının, yok sayılmanın, mücadele edince engellenmenin hâlâ yaşandığı ve kapitalist sistem devam ettiği sürece de bu sorunların devam edeceği söylendi. Son olarak tüm bunları durdurmak için emekçi kadınların mücadeleye atılması, sınıfının farkına varması, bilinçlenmesi gerektiği, sınıfsız sömürüsüz bir dünyanın kadınıyla erkeğiyle birlikte örgütlü mücadeleye katılarak kurulabileceği vurgulandı.

28 Haziran 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this