UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sarıgazi’de Tekstil İşçilerine Seminer

Sarıgazi’den bir grup işçi

Sarıgazi temsilciliğimizde “Tekstil İşçilerinin Sorunları” adlı bir seminer gerçekleştirdik. Seminerimize tekstil atölyelerinden ve fabrikalarından işçiler katıldı. Etkinliğe gelen işçi arkadaşlarımızla hem yaşadıkları sorunları konuştuk hem de konuştuğumuz bu sorunlara birlikte çözüm üretmeye çalıştık. İşçi arkadaşlarımız sohbet kısmında kendi işyerlerinde yaşadıkları sorunları dile getirdiler ve sorular sordular.

Seminerde tekstil işçisi arkadaşlar yaşadıkları sorunları kısaca şu şekilde dile getirdiler. Örneğin güvencesiz yani sigortasız çalışma deyince akla hemen tekstil geliyor. Birçok tekstil işçisi sigortasız çalıştırılıyor. Devlet hiçbir denetim yapmıyor. Senelik izinler kullandırılmıyor, “sabahlamak” deyince akla hemen tekstil geliyor. Fazla mesai çok yaptırılıyor ve fazla mesaide iş kazalarına davetiye çıkardığı gibi aynı zamanda uzun vadede de meslek hastalıklarına neden oluyor. Resmi tatiller kullandırılmıyor. Patronlar bir anda ortadan kayboluyor, makineleri kaçırıyor ve bunun sonucunda da işçilerin ne ücretleri ne de tazminatları ödeniyor.

Tekstil sektöründe çalışan işçiler patronların sömürüsünü en ağır bir şekilde yaşıyorlar. Hem tekstil işçilerinin hem de diğer sektörlerde çalışan işçilerin tüm sorunları patronların sömürü düzeninden kaynaklanıyor. Biz tekstil işçileri olarak biliyoruz ki, tekstil işçilerinin sorunları patronlara karşı birlikte mücadele ettiklerinde çözülecek. İşyerlerinde yan yana gelerek haklarını almak için birlikte mücadele eden işçilerin karşısında hiçbir patron duramaz!

13 Mart 2014


...önceki
Tahterevalli
  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this