UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sarıgazi’de UİD-DER Kadın Komitesi Etkinliği

UİD-DER Kadın Komitesi Sarıgazi’de emekçi kadınların bir araya geldiği bir etkinlik düzenledi. Emekçi Kadınların Yaşamı ve Mücadelesi konulu etkinlikte, emekçi kadınlar söyledikleri türkü ve şarkılarla, okudukları şiirlerle, sohbetlerle umut tazelediler. İçinden geçtiğimiz karanlık günlere inat emekçi kadınların ve işçi sınıfının mücadelesinin, direncin asla soldurulamayacağını gösterdiler.

Emekçi kadınlar hayatın her alanında yer alıyorlar. Etkinlikte de hayatın her alanında yer alan, çalışan kadınlar vardı. Metal, tekstil, eğitim, sağlık, hizmet, büro, temizlik işinde çalışan kadınların yanı sıra, evde çalıştığı halde emeği görülmeyen ev emekçisi kadınlar da katılmıştı etkinliğe. Emekçi kadınların kız evlatları da yanı başlarındaydı.

Sunumda emekçi kadınların mücadelelerine, içinden geçtiğimiz dönemde yaşadıklarımıza, kadına yönelik baskı ve şiddete, emperyalist savaşlara değinildi. Tüm bunlara karşın umudu korumak, örgütlenmek, mücadeleye sahip çıkmak gerektiği ifade edildi. Emekçi kadınların yaşamını ve mücadelesini anlatan şiirler, türküler, şarkılar mücadelede öne çıkan kadınların neleri başarabileceklerini ortaya koydu, katılanlara umut, coşku ve güç verdi.

Koroda yer alan kadınlar, emekçi kadınların ömürlerini yalnız işyerlerinde patronlara çalışmakla geçirmemeleri gerektiğini ifade ettiler. Kendileri için de bir şeyler yapabileceklerini, birlikte emek vererek güzel şeyleri ortaya çıkartabileceklerini belirttiler. Koroda yer alan bir tekstil işçisi kadın “tek olarak bu şarkı ve türküleri dinlediğimde bazı şeylerin farkına varmıyordum, fakat burada birlikte söylediğimizde ve birlikte emek verdiğimizde insanı silkeliyor, kendine getiriyor” diyerek duygularını dile getirdi. Söz alan diğer kadınlar emekçi kadınların evde, işyerinde ve günlük hayatta sürekli olarak geri plana itildiğini, toplumun kadınları “eksik etek” olarak gördüğünü vurguladılar. Emekçi kadınların haklarını mücadele ederek alabileceklerine dair örnekler paylaştılar. Kadınların yarınları olan çocuklarının geleceğine dair karamsarlığın ancak mücadele ederek, dayanışma içinde olarak aşılabileceğini belirttiler.

Sohbet kısmının ardından tüm kadınlarla birlikte UİD-DER Kadın Komitesinin “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne” şarkısı söylenerek etkinlik bitirildi.

19 Aralık 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this