UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sarkuysan ve Cengiz Makina İşçilerine İşçi Dayanışması Bültenimizi Ulaştırdık

İşçi Dayanışması gazetemizin son sayısını Sarkuysan ve Cengiz Makina işçilerine ulaştırdık. Sarkuysan ve Cengiz Makina’da Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü. Grevleri yasaklanan Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri, zorlu bir toplu sözleşme süreci geçiriyorlar. Bu süreçte Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmalarına boyun eğmeyerek mücadele yolunu seçtiler.

Greve çıkan işçilerin verdiği mücadele, Bakanlar Kurulu tarafından aynı gün “milli güvenliği bozucu” bulunarak yasaklandı. Bizler de UİD-DER üyesi işçiler olarak, işçilerin mücadelesine ışık tutan ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini gösteren İşçi Dayanışması gazetemizi, her ay olduğu gibi Sarkuysan işçilerine ulaştırdık. İşçilerle sözleşme süreci üzerine sohbetler ettik. “İşçi Sınıfı Köleliği Kabul Etmeyecek!” ve “Grev Yasağına ve MESS Dayatmalarına Dur Diyelim!” yazılarımızı tanıttık. Grev yasaklarının ancak işçilerin örgütlü mücadelesiyle aşılabileceğini anlattık. Bültenimizi alan işçiler ilgiyle okuyarak, servislerine yöneldiler.

İşçi Dayanışması gazetemizi Cengiz Makine işçilerine de ulaştırdık. İşçiler, Bakanlar Kurulu’nun grev yasağı karşısındaki savunmasına tepki gösterdiler. AKP hükümetinin işçi haklarına yönelik saldırılarına karşı mücadele etmek gerektiğinden bahsettiler. Çırak işçiler, işverenin grev nedeniyle üretim yapılmayan zamanı yıllık izinden kesmek istediğini anlattılar. Bizler de Cengiz Makina işçilerine Japon demiryolu işçilerinin sendikası Doro-Çiba’nın ve Britanya’dan AWL İşçi Komitesi’nin dayanışma mesajlarını ilettik.

2 Mart 2015


"İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this