UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sayılar da Örgütlüyken Güçlüdür!

Beşiktaş’tan bir işçi-öğrenci

22+32=13

(2+3)2=25

Yaşadığımız toplumda sürekli olarak başkaları ile rekabete yönlendirilen ve düşmanlık derecesinde kötü amaçlı ilişkiler kuran bilinçsiz ve farkındalıktan yoksun insanlar yetiştirilmeye çalışılıyor. Sürekli olarak kendimizi bir rekabet içerisinde buluyoruz. Bu yarış hali de insanları sinirli, öfkeli, gözü dönmüş bireyler haline getiriyor. Yani istemeden dahi olsa kapitalizmin çürüme evresindeki meyveleri oluyoruz. İşin asıl kötü tarafı da o! Meyveler çürüdükçe, sepetteki diğer meyvelere de zarar veriyor ve onların da çürüyüp yok olmasına sebebiyet veriyor.

Farkındalık seviyesi yüksek bireyler haline gelmek, bilinçlenmek, örgütlenmek ve bu kısır döngüden çıkmak için güçlenmek gerek. Bunu da tek başımıza değil de örgütlü bir şekilde yapmamız gerekir çünkü tek başımıza olduğumuzda eksiklerimizin, yanlışlarımızın farkına varmak çok daha zor ve zaman alan bir uğraş olur. Çoğu zaman da felaketle sonuçlanır. Tam aksine örgütlü bir şekilde, algıları açık bir toplulukla birlikte çok daha sağlıklı olur. Bu şekilde hareket edersek başarı bize çok daha yakın olur. Bunun hayatta birçok örneği vardır. Mesela fabrikada bir işçi tek başına üretim yapmaz, tek başına pek de bir işe yaramaz. Fabrikalarda yüzlerce, binlerce işçi bir araya gelerek somut işler ortaya koyar.

Son olarak yukarıdaki o denklemlerin ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum; o sayılar aslında tüm bu anlattıklarımın matematiksel bir ifadesi. Bir tarafta ayrı ayrı kareleri alınmış sayıların toplamı bulunmakta, 13. Diğer tarafta ise önce birleşip yani toplamı alınıp sonra karesi alınan sayılar bulunuyor ve değeri ilkinden daha fazla ediyor, 25. Aradaki fark her şeyi açıklıyor değil mi? Matematik de açıkça gösteriyor ki, kendi başımıza güçlenmeye çalışmak yerine bir araya gelip birleşerek güçlenmeye çalışmamız lazım. Yani birleşmek ve örgütlenmek her zaman gücümüzü arttıran bir faktördür. Bilim de bize gösteriyor ki birlik olmalı ve birlikte hareket etmeliyiz. Çünkü ancak o şekilde güçlüyüz diyebiliriz.

31 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this