UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sca Yıldız İşçisi İşten Atmalara Karşı Eylem Yaptı

Gebze’de kurulu bulunan Sca Yıldız Kağıt ve Kişisel Bakım fabrikasında çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Tümka-İş Sendikası’nda örgütlendiler. Çoğunluk tespitini alan Tümka-İş’e itiraz eden Sca Yıldız patronu, işçilere baskı uygulayarak işten atmalara başladı. Baskılara ve işten atmalara karşı bir araya gelen işçiler, 8 Ekimde fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasına Lastik-İş, BMİS, Nakliyat-İş, Eğitim-Sen yöneticileri ve Sca, P&G, Legrand ve Çayırova Boru fabrikalarından işçiler katıldılar. “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Sca Yıldız İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarının atıldığı eylemde, basın açıklamasını Tümka-İş Genel Başkanı Ergün Tavşanoğlu gerçekleştirdi. Tavşanoğlu, “2012 yılının 9. ayında TİS imzalamak için Çalışma Bakanlığı’ndan tespit istedik. İşveren itiraz etti. Hiçbir arkadaşımız işini aksatmadı. Arkadaşlarımız sendikadan istifa etmeleri için tehditlere, baskılara maruz kaldılar. Tümka-İş olarak Sca işçilerinin yanında olmaya söz veriyoruz” dedi. TİS imzalanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Tavşanoğlu’nun ardından, eyleme destek veren sendikalar adına da destek konuşmaları yapıldı.

İşçilere, yoldan geçen tır şoförleri de korna çalarak destek verdiler. Sca Yıldız’da mücadelenin devam edeceğini belirten işçiler, destek veren bütün işçilere ve sendikalara teşekkür ederek eyleme son verdiler.

11 Ekim 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this