UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sefaköy’de 12 Eylül Darbesini Ele Alan Bir Etkinlik Düzenledik

Bahçelievler’den bir sağlık işçisi

4 Eylül Pazar günü tüm temsilciliklerimizde olduğu gibi Sefaköy’de de 12 Eylül faşist darbesini anlatan bir etkinlik düzenledik. Fabrikalardan ve çeşitli işyerlerinden gelen işçi arkadaşlarımızın yanı sıra, etkinliğimize 78’liler Girişimi’nden Celalettin Can ve BDP’den gelen dostlarımız da katıldılar. Sunumu ve videoları heyecanla izledik. Elif Çağlı’nın 12 Eylül karanlığının yaşattığı acıları, devrimci coşkuyu ve umudu işlediği Eylül Günlüğü adlı şiir kitabından şiirler dinledik.

12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, darbenin işçi hareketinde yaratmış olduğu ağır hasar giderilemedi. Darbenin asıl amacı yükselen işçi hareketini ezmekti. Darbeyle beraber ilk olarak işçi örgütleri dağıtıldı, grevler yasaklandı. Her türlü hak ve özgürlüğü yasaklayan askeri faşist diktatörlük kuruldu. Yapılan 1982 anayasası ile hak ve özgürlükler alabildiğine kısıtlandı. Sendikalaşmanın önüne büyük duvarlar dikildi. Ve 12 Eylül faşizminin hesabı sorulamadan bu günlere gelindi. Tüm bunlar 12 Eylül faşizmini bizzat yaşayan insanlarda ve darbe sonrası kuşakta derin izler bıraktı.

12 Eylül faşizminin alt edilememesinin ve bu kadar acı deneyimler yaşanmasının sebebi, işçi sınıfının doğru bir örgütlenmeye sahip olmamasıydı. Sunumda, 12 Eylül faşizminin hesabını hem darbeci generallerden hem de sermaye düzeninden sormak gerektiği belirtildi. Faşizmin anayasasını çöpe göndermek için mücadele bayrağını yükseltme çağrısı yapıldı. Etkinliğimiz, önümüzdeki Pazar günü gerçekleşecek 12 Eylül mitingine çağrıyla sona erdi.

7 Eylül 2011


...önceki
İşçi Kızı
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this