UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sefaköy’de Emekçi Kadın Etkinliği

Söğütlüçeşme Mahallesi’nden bir kadın işçi

8 Mart, “Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edileli 102 yıl oldu. Bundan 102 yıl önce işçi kadınlar, ağır çalışma koşullarına, cins ayrımcılığına baş kaldırarak bizlere böyle anlamlı ve önemli bir miras bıraktılar. İçini boşaltmaya çalışanlara, bizlere bu anlamlı günü unutturmaya çalışanlara inat Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü’nü anmak ve kutlamak için 11 Mart Pazar günü bir araya geldik.

Etkinliğimize pek çok farklı sektörde çalışan işçilerin yanı sıra ev kadınları da katıldı. Emekçi kadınlar derneğimizin kapısında onlara uzatılan kırmızı karanfilleri alarak içeriye girdiler. İşçi sınıfı için önemli bir gün olan Emekçi Kadınlar Günü’nde erkek arkadaşlarımız da yerlerini aldılar. Çayda, yemekte, temizlikte, serviste görev alarak konuklarımızı ağırlayan erkek arkadaşlarımız, sadece kadının vazifesi gibi benimsetilen işleri özveriyle yaptılar. Bizler açısından gayet normal olan bu durum, hem kadın hem erkek misafirlerimiz tarafından takdirle karşılandı.  

Programımız, UİD-DER işçi korosunun ezgileriyle başladı. Sinevizyon gösteriminin eşlik ettiği sunucu arkadaşlarımız, 8 Mart’ın tarihini ve işçi sınıfı açısından önemini anlattılar. Mücadeleci kadınların okudukları şiirler, dinleyenlerin yüreklerine işledi. 1857’den bugüne miras kalan bu mücadele gününü anmak, izleyen herkesi heyecanlandırdı. Bu sömürü düzeninde çifte ezilmişlik yaşayan kadın işçilerin, etkinliğin sonunda adeta ruh halleri değişti. Baskı, şiddet ve azgın sömürü gören kadınlar, çaresiz olmadıklarını gördüler. 8 Mart’ı yaratan emekçi kadınların bugüne uzanan mücadelesiyle gurur duyduklarını söyleyen kadın misafirlerimiz, teşekkür ederek derneğimizden ayrıldılar.

 

14 Mart 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this