UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sefaköy UİD-DER’de Açılış Etkinliği

İşçi sınıfı içerisinde ter akıtan; işçi evlerinde, işyerlerinde, mahallelerde ve tüm mücadele alanlarında işçi sınıfının ekonomik, sosyal ve siyasal hakları için mücadeleyi büyüten UİD-DER, yeni çalışmalarla yoluna devam ediyor. 7 Ekim Pazar günü UİD-DER’in Sefaköy temsilciliğinde düzenlenen 7. dönem açılış etkinliğinde, pek çok sektörden kadın ve erkek işçilerin yanı sıra, sendikalaştıkları için işten atılan ve bu haksızlığa karşı direnişe geçen DHL Kargo işçileri ve İranlı sosyalist mülteci işçiler de aramızdaydı.

UİD-DER Başkanı Bayram Yılmaz bir açılış konuşmasıyla misafirlerimizi ve UİD-DER’li işçileri selamladı. Yılmaz, şöyle konuştu: “Merhaba dostlarım, 7. dönem açılış şenliğimize hoş geldiniz. Kardeşlerim, içtenlikle söylüyorum: Buradaki tablo bana gurur veriyor. Derneğimiz UİD-DER, işçilerin birliğini sağlamak ve dayanışmasını güçlendirmek için kuruldu. Amacımız işçilerin ne kadar güçlü olduğunu göstermekti. Ve hep birlikte bunu başardık. Sizlerin güç vermesiyle derneğimiz hızla büyüyor. Her gün yüzlerce işçi UİD-DER’den haberdar oluyor. Sadece kıdem tazminatı kampanyası sırasında 250 binden fazla emekçiye ulaşıp gerçekleri anlattık. Bunlar hep sizlerin, canla başla çalışan UİD-DER’lilerin sayesinde oldu. Buradan hepinize teşekkür ediyorum, emeklerinizin boşa gitmediğini bilin! Daha da büyümek ve patronların karşısına güçlü bir şekilde dikilmek için daha fazla çalışmalıyız, başka bir yol yok! Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, yeni dönemde hepinize başarılar diliyorum.”

Yılmaz’ın konuşması coşkuyla alkışlandı. Etkinliğimize yoğunluklarından dolayı katılamayacaklarını ifade eden sendika yöneticilerinin dayanışma mesajları da okundu: TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Petrol-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Reşat Tüysüz birer mesaj göndererek UİD-DER’e yeni çalışma döneminde başarılar dilediler.

UİD-DER’li işçilerin çalışmalarının ve mücadele alanlarından görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimi, sunucu arkadaşlarımızın konuşmaları eşliğinde sergilendi. Görüntüler arasında 2012 1 Mayıs’ından karelerin bulunduğu kesit, salondaki coşkuyu daha da artırdı.

Program, UİD-DER’in yeni dönemde başlatacağı “İş Cinayetlerine Son! İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasının yakında başlayacağının duyurusuyla sona erdi. Dünyada her yıl meslek hastalıkları ve işyerinde yaşanan “kazalar” sonucu yaklaşık 2 milyon 250 bin işçinin ölmesine engel olmak için, iş güvenliği önlemlerinin maliyetinden kaçan patronlara karşı, patronlara göz yuman hükümetlere karşı “işçiler yaşasın!” diyeceğiz.

 Etkinliğimizin hemen ardından, düşüncelerini sorduğumuz işçi arkadaşlarımız, UİD-DER’in ne yaparsa doğru yaptığını, bundan sonra yapacaklarının da aynı başarıyla devam edeceğine inandıklarını, etkinliğe katıldıkları için mutlu olduklarını ve yeni dönemde yürütülecek çalışmalara katılmak istediklerini söylediler. İlk defa UİD-DER’in bir etkinliğine katılan işçiler de çok mutlu olduklarını, bunun ilk olduğunu fakat son olmayacağını söylediler ve işçi ölümlerine dur demek için kampanyamıza omuz vermek istediklerini ifade ettiler.

Birbirinden güzel ezgilerle tüm salonu coşturan UİD-DER Müzik Grubunu izleyen misafirlerimiz, onların profesyonel müzisyen değil, sabahtan akşama kadar işyerlerinde ter döken işçiler olduklarına oldukça şaşırdılar. İşyerinde çalışan, UİD-DER’in tüm faaliyetleri için çalışan işçiler, işçi sınıfını buluşturan ezgileri dostların sofrasına sunmayı da biliyorlar. Etkinliğin sonunda, kısa süre önce yaşamını yitiren Neşet Ertaş da söylenen türkülerle anıldı. Ertaş’ın Anadolu halklarının acılarının tercümanı bir ozan olduğuna dikkat çekildi.

Dayanışma mesajları:

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk: “Değerli UİD-DER’li kardeşlerim. Yoğunluktan kaynaklı aranızda bulunamıyorum, sizleri şehir dışından gönderdiğim mesajla selamlamak istiyorum. İşçi ve emekçilere dönük saldırıların yoğunlaştığı, komşu halklara dönük savaş hazırlıklarının yapıldığı, grev yasakları ve yeni hazırlanan toplu iş ilişkileri yasasıyla, baraj ve yasaklarla örgütlenmenin önüne geçilmeye çalışıldığı bir dönemde derneğinizin yeni hizmet binasının sınıf mücadelesine katkı sunacağına inanıyorum. UİD-DER’i her mücadelemizde yanımızda gördük. Bundan sonra da sermayenin saldırılarına karşı birlikte mücadele etme dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin: “Sevgili UİD-DER’li kardeşlerim. Dünya çapında krizin derinleştiği, işçi sınıfına yönelik saldırıların yoğunlaştığı zor bir dönemden geçiyoruz. Sınıfımızın sendikal ve siyasal örgütleri arasında işbirliğini güçlendirmek giderek daha da önem kazanmaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası işçi örgütleri ve sendikalarla göstermiş olduğunuz dayanışma sebebiyle sizleri kutluyoruz. 130 gündür süren direnişimizde, bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği’ne tüm çalışmasında ve mücadelesinde başarılar dilerim”.

Petrol-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Reşat Tüysüz: “Değerli dostlar, işçiler; Ülkemizde savaş tamtamlarının çaldığı ve komşu emekçi halkların birbirine düşürülmeye çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. Savaş çığırtkanları, emperyalist çıkarlar için kan dökmek istiyor. Suriye ile Türkiye'nin savaşın eşiğine getirilmesi ile fabrikalarda, atölyelerde, tersanelerde, madenlerde patronların maliyet hesabı uğruna işçi kardeşlerimizin hayatını yitirmesi arasındaki bağ bugün artık daha açık görünüyor. Patronlar ve onun sözcüsü hükümetin işçi sınıfına saldırıları ile emperyalizmin savaş hesapları aynı amaca hizmet etmektedir. Bu hesabı bozacak olan yegâne güç ise geniş emekçi kesimler ve işçi sınıfıdır. 12 Eylül Darbesi'nin ruhunu taşıyan Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı'nda örgütlenme önündeki engelleri ve yetki barajlarını muhafaza etmeleri de yine aynı amacı taşımaktadır. Sınıfı etkisizleştirmek için yapılan bunca saldırıya karşın, işçilerin bu karanlık tabloya asla razı olmayacaklarını biliyoruz. Patronların, hükümetin ve emperyalistlerin hesabını, sınıf dayanışmasının yükseltilmesiyle ve sınıfın birliğinin sağlanmasıyla; işçilerin ve emekçilerin bozabileceklerini biliyoruz. Sınıf dayanışmasına, işçilerin birliğine ve emekçi halkların kardeşliğine önemli bir katkı koyacağını düşündüğüm etkinliğinize başarılar diliyor, dayanışma duygularımı iletiyorum.”

9 Ekim 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this