UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sendika Düşmanı DHL Express’e Karşı Küresel Eylem

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan ve yaklaşık bir yıldır direnişte olan DHL Express işçileri mücadelelerini sürdürüyorlar. Uluslararası kargo şirketi DHL Express’te örgütlenme çalışması yürüten TÜMTİS sendikasının çoğunluk tespitine karşı işverenin açtığı itiraz davası ise sendika ve işçiler lehine sonuçlandı. İtiraz davası ile süreci uzatmaya çalışarak sendika düşmanlığını ortaya koyan DHL Express işvereni, bu süreçte işçileri sendikadan istifaya zorlamış, istifa etmeyi kabul etmeyen ve sendikal mücadele yürüten işçileri ise işten atmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde TÜMTİS sendikasının işyerinde toplu sözleşme için yeterli çoğunluğa sahip olduğu mahkeme kararıyla kesinleşti. Bunun üzerine DHL Express’i sendikayı tanımaya çağırmak ve DHL Express işçileriyle dayanışmak için eş zamanlı küresel eylem kararı alındı.

Dünyada 19 milyon taşıma işçisini temsil eden ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ile ITF’nin Avrupa kolu olan ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu), tüm ülkelerdeki üye işçilerini aynı anda harekete geçmeye çağırdı. 8 Haziran’ı “DHL Express İşçileriyle Dayanışma ve Küresel Eylem Günü” ilan eden ITF ve ETF’in çağrısıyla, DHL Express’in İstanbul Bağcılar’da bulunan merkez binası önünde kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına TÜMTİS sendika yöneticilerinin ve temsilcilerinin yanı sıra birçok sendika yöneticisi ve temsilcisi katıldı. UİD-DER’li işçiler de eylemde yer alarak direnişlerinde 326 günü geride bırakan DHL Express işçilerine destek verdi.

“DHL’de İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Son” pankartının açıldığı basın açıklamasında işverene sendika karşıtı tutumundan vazgeçmesi ve toplu sözleşme masasına oturması çağrısı yapıldı. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yaptığı konuşmada 2017’de örgütlenerek çoğunluğun sağlandığını ancak patronun itiraz davası açarak zaman kazanmaya çalıştığını ve bu süreçte işçi ve sendika karşıtı tutumlarına devam ettiğini hatırlatarak uluslararası sendikaların da harekete geçtiğini aktardı. DHL Express işçileriyle dayanışmak için eyleme geçen dünyanın diğer ülkelerindeki işçilere ve sendikalara teşekkür eden Öztürk, UPS’de, DHL Lojistik’te olduğu gibi DHL Express’te de birleşik ve uluslararası sınıf dayanışmasının kazanacağını vurguladı. Öztürk’ün ardından söz alan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, OHAL koşullarına rağmen mücadelenin ve dayanışmanın süreceğini ifade etti.

Küresel eylem günü kapsamında ITF ve ETF’nin çağrısıyla Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da eylemler yapıldığı aktarıldıktan sonra konuya ilişkin açıklama yapan ITF, DHL Express’i sendikayı tanımaya ve toplu sözleşme için masaya oturmaya çağırdı. Eylem, konuşmaların ardından son buldu.

9 Haziran 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this