UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sendika ve Emek Örgütleri: OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB “Emek ve Demokrasi Güçleri OHAL’i Sorguluyor” adıyla bir forum gerçekleştirdiler. Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi Teoman Öztürk Salonunda yapılan forumda, OHAL’in emekçiler ve toplum nezdinde yarattığı tahribat üzerinde duruldu; sağlık, eğitim alanlarına yansıması ele alındı. Tüm emek ve demokrasi güçleri, OHAL’in karanlığına karşı birlikte mücadeleye çağrıldı.


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB “Emek ve Demokrasi Güçleri OHAL’i Sorguluyor” adıyla bir forum gerçekleştirdiler. Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi Teoman Öztürk Salonunda yapılan forumda, OHAL’in emekçiler ve toplum nezdinde yarattığı tahribat üzerinde duruldu; sağlık, eğitim alanlarına yansıması ele alındı. Tüm emek ve demokrasi güçleri, OHAL’in karanlığına karşı birlikte mücadeleye çağrıldı. Forumda konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, OHAL’e karşı başlattıkları kampanyayı sürdürdüklerini ve OHAL’in zararlarını Türkiye’nin her yerinde halkla paylaştıklarını belirtti.

20 Temmuzda ilan edilen OHAL’le birlikte yeni bir rejim inşa edildiğini belirten Beko, OHAL’in en fazla da işçi sınıfını hedef aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sermaye temsilcileriyle yaptığı toplantıda OHAL’i grevleri engellemek için kullandıklarına dair ifadelerini hatırlatarak, 2017 içerisinde 5 grevin yasaklandığını ve böylece 25 bin işçinin hakkının gasp edildiğini belirtti. Yolsuzluklara da dikkat çeken Beko, şöyle konuştu: “Dolarlarını yurtdışına kaçıran oğul, dünür, barış isteyen akademisyenlerin kanıyla banyo yapmak isteyen mafya liderleri millet oluyor ama 6 milyon işsiz, hakkını isteyen işçi, emekçi, hayatı cemaatlerle mücadele ile geçen ve FETÖ ile ilişkilendirilen kamu emekçileri, işçiler millet olmuyor öyle mi? Siz her gün bir başka emperyalist ile iş tutabilirsiniz ancak bizim başka vatanımız yoktur. OHAL gidecek, demokrasi gelecek, bu güzelim ülke işçi ve emekçilerin olacaktır.”

OHAL’in yarattığı tahribatlara dikkat çeken Beko; “Burada önemli olan emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlerin ne yapacağıdır. Bu karanlık gidişe karşı yakacağımız çoban ateşini ilan etmek için bir araya geldik. Farklı olabiliriz ancak bu farklılıklarımızla bir araya geliyoruz” dedi.

Forumda KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen de bir konuşma yaptı. Gezen, OHAL sürecinde 28 KHK ile 300 civarında yasa değişikliği yapıldığını, bu değişikliklerin; 657 sayılı kanundan, eğitim öğretim sürecine, kış lastiğinden, kuaförlere kadar pek çok noktada düzenlemeler içerdiğine dikkat çekti. Gezen, “Araştırma görevlerinin kadroları bir gecede güvencesizleştirildi, terör tanımı genişletildi, muhalif olan herkes terörist ilan edildi ve savaş başlatıldı. Toplu sözleşme sürecinde masaya alınmayarak sendikal mücadeleye saldırılar arttı” dedi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Tükel ise, sağlık alanının da OHAL’den etkilendiğini, nitelikli sağlık hizmetinin gerilediğini ifade etti: “Tıp eğitimi ciddi anlamda engellendi. Hekimlere özel hastanelerde çalışma izni verildi ama bu hekimler bu sefer de ucuz işgücü olarak görüldü. Özel hastaneler aranarak çalışmamaları telkin edildi. Sağlıkta piyasalaştırmanın ayağı olarak şehir hastaneleri ile taşeron çalışma yaygınlaştırılmaya, halkın sağlık hizmetlerine ulaşımı zorlaştırılmaya çalışıldı.”

Forumda ayrıca, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve çeşitli siyasi parti yöneticileri de birer konuşma yaparak OHAL’in yarattığı tahribata dikkat çektiler. OHAL ile birlikte döviz kurunun yükseldiği, liranın bir hayli değer kaybettiği, enflasyonun yükseldiği, vergilerin artırıldığı, işsizliğin tırmandığı, işçi-emekçilerin alım gücünün düştüğü ifade edildi.

3 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this