UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sendikalar 1 Mayıs’a Hazırlanıyor

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs yaklaşırken tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de pek çok kentte sendikaların 1 Mayıs mitingleri için hazırlıkları devam ediyor. Sendikalar Türkiye’nin pek çok kentinde 1 Mayıs’ı kutlayacak.

İstanbul’da 1 Mayıs mitingini Maltepe’de yapacaklarını duyuran DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve çeşitli demokratik kitle örgütleri 1 Mayıs’ın, Türkiye’nin dört bir yanında görkemli bir şekilde örgütlenmesi kararlılığında olduklarını belirtiyorlar. 1 Mayıs tertip komitesi oluşturan örgütler, 1 Mayıs’a kadar her Salı 07.00-09.00 saatleri arasında ve her Perşembe 18.00-20.00 saatleri arasında “Güzel Günler İçin Haydi 1 Mayıs’a” başlıklı 1 Mayıs bildirisini dağıtıyor ve mitinge çağrı yapıyorlar. 12 Nisan Perşembe günü Kadıköy’de, 17 Nisan Salı günü ise Avcılar, Şirinevler ve Mecidiyeköy metrobüs duraklarında ve Üsküdar iskelesinde eş zamanlı bildiri dağıtımı yapıldı. Bildiride şu sözlere yer verildi:

Çalışırken ölmek, sakat kalmak, tükenmek istemeyenler, yaşamı savunanlar buluşuyor. Bize dayatılan bu vahşi sermaye düzenine karşı işini, ekmeğini, şekerini, deresini, ormanını, tarlasını, ülkesini ve geleceğini savunanlar buluşuyor. “Açlık/yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkûm edilenler, “geçinemiyoruz” diyenler, işsizler buluşuyor. Emek, barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük, kardeşlik, laiklik, adalet mücadeleleri buluşuyor. Yaşamını, doğasını, aklını ve memleketi; sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı savunanlar buluşuyor. Şiddete, ayrımcılığa, tacize, tecavüze yok sayılmaya karşı “emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” diyen kadınlar buluşuyor. “Bu daha başlangıç” diyenler, “hayır” diyenler, “adalet” diyenler buluşuyor. Savaşa karşı eşit, özgür ve bir arada kardeşçe yaşamı savunanlar buluşuyor. Kadın erkek genç yaşlı çocuk bu büyük buluşmaya hazırlanıyor. Milyonlar OHAL ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmuyor. Milyonlar bir arada kazanacağımız rengârenk, güneşli güzel günlerin, emek ile kuracağımız geleceğin resmini çizmek için buluşuyor. Milyonlar 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor. Birlikte güçlüyüz! Birlikte başaracağız!

Ankara’da bir araya gelen emek örgütleri 1 Mayıs’ta Tandoğan meydanında olacaklarını duyurdular. Türk-İş Ankara İl Temsilciliği, DİSK Ankara Bölge Temsilciği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TTB Ankara Tabip Odası, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası yayınladıkları ortak bildiride ülkenin OHAL ve fiili savaş hali ile yönetilmesine, demokratik hakların yok edilmesine, grevlerin yasaklanmasına tepki gösterdiler. “Sömürüye, Savaşa, Baskılara Karşı 1 Mayıs’a, Alanlara” çağrısında bulundular. Örgütler çeşitli etkinliklerle 1 Mayıs çağrısını yaymayı sürdürüyorlar.

15 Nisanda, Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla kadın örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden kadınlar bir araya gelerek 1 Mayıs’a çağrı yaptılar. “Güzel günler için kadınlar 1 Mayıs’a” diyen kadınlar alanlarda taleplerini dile getirmeye hazırlanıyorlar. “Eşitliği yok etmeye, emeğimizi görünmez kılmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz!” diyorlar.

Sanayi işçilerinin yoğun olduğu Gebze’de de 1 Mayıs hazırlıkları devam ediyor. Gebze Sendikalar Birliği, 1 Mayıs’ta işçi sınıfına yönelik saldırılara ve işçiler üzerinde baskıya dönüştürülen OHAL’e tepki göstermek için alanlarda olacağını duyurdu. Sendikaların fabrikalarda ve işyerlerindeki 1 Mayıs çalışmaları devam ediyor. Gebzeli emekçiler 1 Mayıs alanında grev yasaklarına, düşük ücretlere, artan iş cinayetlerine, taşeronluğa tepkilerini ortaya koyacaklar.

İzmir’de ise Türk-İş, DİSK, KESK ve TMMOB 1 Mayıs’ı bu yıl da ortak bir mitingle kutlayacak. İşçi ve emekçiler Gündoğdu Meydanında bir araya gelecek. İzmir’de de 1 Mayıs alanına, OHAL’e, hükümetin kadro düzenlemesine, yoksulluk ve hayat pahalılığına, işsizliğe, iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, ihraçlara, özelleştirmelere, sendikal örgütlenmenin önündeki engellere, iş cinayetlerine yönelik tepki damgasını vuracak.

Öte yandan Türk-İş Hatay’da, Hak-İş ise Adana’da 1 Mayıs’ı kutlayacağını duyurdu.

17 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this