UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sermaye Hak Hukuk Tanımıyor, İşçiler Mücadele Diyor

Denfa maden işçileri, aileleriyle birlikte direniyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde Denfa isimli maden ocağında çalışan 50 taşeron maden işçisi, 2 Temmuzda işten çıkarılmıştı. Aylardır maaşları ödemeyen, SGK primlerini yatırmayan taşeron firma patronu, yaptıkları yetmezmiş gibi Anayasadan doğan haklarını kullanarak iş durduran maden işçilerinin tazminatlarını da gasp etmişti. İşten atıldıkları günden bu yana direnişlerini sürdüren madencileri, aileleri yalnız bırakmıyor. Maden ocağı önündeki direniş alanına “Emekçi Kabristanı” ve “Anayasal Hakkımız Suç İse Hepimiz Suçluyuz!” yazılı pankartlar asan madenciler eşleri ve çocuklarıyla birlikte direnişi büyüteceklerini vurguluyorlar.

Aydın’da otobüs şoförleri direnişte

Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı İmar A.Ş’de çalışan otobüs şoförleri, sendikalaştıkları için işten atıldı. DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasında örgütlenen işçilerden 7’si, sendikanın işyerinde çoğunluğu sağlayıp Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunduğu gün kapının önüne konuldu. “Performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten atılan işçiler, duruma tepkililer. Yıllardır bu işyerinde çalıştıklarını söyleyen otobüs şoförleri, sendikalaştıkları için işten atıldıklarını vurguluyorlar. İşyeri önünde oturma eylemi başlatan işçiler, sendikalı çalışmanın anayasal bir hak olduğunun altını çiziyor ve kazanana kadar mücadele edeceklerini ifade ediyorlar.

UMER Haddecilik işçileri işe iade davalarını kazandı

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan UMER Haddecilik işçilerinin işe iade davası sonuçlandı. İşten atılan 38 işçinin tamamı, hem işe iade davasını hem de sendikal tazminat davasını kazandı. 19 Temmuz Perşembe günü Birleşik Metal-İş tarafından yapılan basın açıklamasında haklarını gasp ettirmemek için direnen işçilerin, patronu tazminat ödemeye mahkûm ettiği vurgulandı. Ağır çalışma koşullarına karşı sendikalaşan Umer işçileri, işten atma saldırısına boyun eğmemiş ve Karabük Organize Sanayi Bölgesinde kurulu haddehane önünde 2 ay boyunca direnişlerini sürdürmüşlerdi.

Ege Üniversitesinde işçilerin neden kadroya alınmadığı ortaya çıktı

İzmir’de Ege Üniversitesi bünyesinde çalışırken KHK ile getirilen “taşerona kadro” uygulaması sürecinde işten çıkarılan yaklaşık 150 işçi, hem işyeri önünde direniş başlatmış hem de süreci yargıya taşımışlardı. Güvenlik soruşturmalarına takılan ve kadroya geçemeyerek işsiz kalan işçilerin açtığı davalar sonuçlanmaya başladı. Böylece işçilerin kadro başvurularının neden kabul edilmediği de ortaya çıktı.

Kadro beklerken işsiz kalan işçilerin kadroya alınmama gerekçelerinden bazıları şöyle: Kapatılan dershanelerde veya el konulan fabrikalarda, kimisi İŞKUR aracılığıyla gönderildiği halde, işçi olarak çalışmak, kapatılan hastanede doğum yapmak, tedavi olmak ya da çocuğunun staj yapması, kapatılan okullarda, üniversitelerde çocuğunu (devlet desteğiyle veya burslu) okutmak, kapatılan kolejin futbol takımında çocuğunun maçlara çıkması, kapatılan üniversitede yüksek lisans yapmak!

Dava dosyalarına giren gerekçeleri öğrendiklerinde şaşkına döndüklerini ifade eden işçiler, işsiz kalmalarıyla birlikte hayatlarının alt üst olduğunu dile getiriyorlar. Müjde diye sunulan “taşerona kadro” uygulamasının zulüm haline getirilmesine tepki gösteriyorlar. İşçiler mücadelelerine destek beklediklerini açıklıyorlar.

20 Temmuz 2018


  İşçi Hareketi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this