UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şili’de On Binler Sokağa Çıktı

On binlerce işçi ve emekli 4 Kasımda Şili genelinde bireysel emeklilik sistemine karşı protestolar gerçekleştirdi. Grevleri, barikatları ve büyük gösterileri kapsayan eylemler, birleşik sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla gerçekleşti. Şili’nin bireysel emeklilik sandığı AFP, toplamda 178 milyar ABD dolarını yönetiyor. Ancak işçiler bu sandıktan gerektiği gibi yararlandırılmıyor. AFP’ye yönelik tepki büyüyor. Ülke çapında gerçekleştirilen eylemlerde “AFP’ye Hayır!” sloganı öne çıktı.

Bireysel emeklilik sistemini yürüten AFP, Şili’de, 1981 yılında Augusto Pinochet’in diktatörlüğü sırasında uygulamaya konulmuştu. İşgücüne yüklenen bu sistem, 35 yıl sonra bugün, emeklilerin %90’ından daha fazlasının asgari ücretin yarısından bile daha az olan, 154.000 peso (233 ABD doları) almasına sebep oluyor.

Şilili işçiler, bundan önce de AFP’nin kaldırılması için defalarca protesto gösterileri düzenlediler. En son 2016 Ağustos ayında gerçekleşen kitle protestolarına karşı Başkan Bachelet “kapsamlı bir ulusal anlaşmayla” emeklilik maaşlarının arttırılacağına dair bir taahhütte bulunmuştu. Fakat verilen sözlerin yerine getirilmemesi işçileri tekrar sokaklara döktü.

İçişleri Bakanlığından yapılan resmi açıklamalara göre bile sadece başkent Santiago’da 10 binden fazla işçi bir araya geldi ve yaklaşık 60 bin kişi diğer şehirlerde protesto gösterileri düzenledi. 70 civarında işçi ülke çapındaki eylemler sırasında tutuklandı. Ama işçiler mücadele etmekte kararlılar.

18 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this