UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sincan’da “İşçi Ölümlerine Son” Semineri

27 Ocak Pazar günü UİD-DER’in “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyası çerçevesinde Sincan’da “İşçi Ölümlerine Son!” semineri gerçekleştirildi. UİD-DER’in yürüttüğü kampanya iş kazalarının çok sık yaşandığı Sincan’da da etkili oldu. Seminere, Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler başta olmak üzere sağlık, matbaa, tekstil ve inşaat sektöründen işçiler katıldı.

Seminerin ilk bölümünde UİD-DER’in 7. sezon açılış etkinliğinden derlenen görüntülere yer verildi. Görüntülerin coşkusu işçileri etkilerken seminerin devamında iş kazalarının, iş cinayetlerinin ve meslek hastalıklarının nedenleri ortaya kondu, coşkunun yerini öfke ve hüzün aldı.

Başbakanın ve eski çalışma bakanının madende göçük altında kalan işçiler için “ölüm bu işin kaderinde var” ve “güzel öldüler” açıklamalarının görüntüleri salonda bulunan işçilerin içini öfkeyle doldurdu. Kot taşlama işinde çalışıp silikozis hastalığına yakalanan işçilerin görüntüleri ve anlattıkları, patronların işçilerin hayatını hiçe saydıklarını açıkça gösteriyordu. Salonda bulunan işçilerin pek çoğu, videolarda görüntülerini izledikleri kot taşlama işçilerinin tümünün hayatını kaybettiğini öğrendiklerinde gözyaşlarına hâkim olmakta zorlandılar.

Seminerin ikinci bölümünde sorular soruldu, seminere katılan işçiler yaşadıkları iş kazalarını ve deneyimlerini anlattılar. Söz alan bir işçi, “bugün burada iş kazalarının kader olmadığını net bir şekilde öğrendim” diyerek işçilerin bu bilgilere aslında ne kadar çok ihtiyacı olduğunu vurguladı.

İş kazaları ile ilgili soruların yanı sıra işçiler, kıdem tazminatının akıbeti ve Ulusal İstihdam Stratejisi’nin içeriği ile ilgili sorular da sordular. Soruların cevaplanmasının ardından işçiler, bu etkinlikte çok şey öğrendiklerini ve katılmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler. UİD-DER’in bu tip seminerleri Sincan’da daha sık yapmasını istediklerini vurguladılar.

2 Şubat 2013


...önceki
Yolcu
İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this