UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sınıf Bilinçli İşçiler Olursak Kazanacağımız Çok Şey Var

Esenyurt’tan bir kadın işçi

Sizlerle işyerinde bir işçi arkadaşımızın başına gelen bir olayı paylaşayım. Bizim işyerinde her sene maaşlara zam yapılır. Bu sene eski elemanlara çok az zam yapıldı, yenilere de hiç yapılmadı. Ben ve birkaç arkadaş zam istemek için müdürün yanına gittik. Önce ben içeriye girdim, zam istediğimi söyledim. Müdürün verdiği cevap ise şöyleydi: “Çok beklentiye girmeyin, size ancak 20 lira zam yaparım.” Ben de güldüm ve “20 lira ne abi? Ben Cuma günü camiye gitsem daha fazla para toplarım, hem ben hakkım olanı istiyorum” dedim. “Tamam, bir şeyler yaparım” dedi ve ben de odadan çıktım.

Benden sonra başka bir arkadaşım içeri girdi. O da zam istediğini söylemiş. Bu defa müdür “senin çalışma performansını beğenmiyorum o yüzden zam yapamam” demiş. Arkadaşım “performansımı beğenmiyorsanız beni işten çıkarın” deyince müdür “ben niye seni çıkarayım sen kendin çık” demiş. Arkadaşım “verin benim ihbar tazminatımı ben gideyim” demiş ve müdür de “ne ihbar tazminatı 5 aylık elemansın öyle bir şey yok, üretimde çalışamıyorsan sana merdivenleri sildiririm” demiş. Arkadaşım “siz bana mobing uygulayamazsınız, hem siz bize hep haksızlık ediyorsunuz, fazla mesailere bırakıyorsunuz ve bu fazla mesai saatlerini maaşımıza yansıtmıyorsunuz, bu bir suçtur sizi şikâyet edeceğim” demiş. Müdür bunu duyunca hemen “sus bekle muhasebeyi arıyorum paranı yatırsınlar” demiş. Arkadaşım üretime geldi ve bizlerle vedalaştı. Bir saat bekleyip “paramı bankaya yatırsınlar sonra gideceğim bu patronlara güven olmaz” dedi. Sonunda da ihbar tazminatını alarak çıktı.

Evet, doğru söylüyordu patronlar sınıfına güven olmaz. Bu işçi arkadaşımız yasal haklarını bildiği için hakkı olanı aldı. Hakkımızı bilmemiz güzel fakat tek başına bilmemiz yetmez, işçiler olarak hepimizin bilmesi gerekir. Sınıf bilinçli işçiler hakkını alır. Bugün işyerlerimizde bir sürü haksızlığa uğruyoruz, aman işimizden olmayalım diye ses çıkartamıyoruz. Ömrümüzü çalıyorlar, bedenimiz yorgun düşüyor. Aldığımız ücret kendi ihtiyaçlarımıza yetmiyor. Böyle gelmiş böyle gider diyorlar. Biz böyle gelmiş böyle gitmez, diyoruz. Gün gelir her şey değişir. Gelin hep beraber bu haksızlığa hayır diyelim!

19 Şubat 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this