UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sınıf Mücadelesinin Kılavuzu 10 Yaşında!

Gebze’den bir kadın metal işçisi

Bir yolcu gideceği yeri bilmiyorsa ve yanında bir kılavuzu yoksa yeni yerlere gitmeye cesaret edemez ya da kaybolur. İnsanız işte, bilmediğimiz her şeyden korkarız. Neden? Kat edeceğimiz yolun kılavuzunu önceden yanımıza almadığımız için. Biz işçiler de yıllardır yola kılavuzsuz çıkıp kayboluyoruz.

UİD-DER’in işçi sınıfına dönük mücadele rehberi olan İşçi Dayanışması bülteni bu kılavuzlardan biridir. Bu öyle bir kılavuz ki, bir işçi olarak sınıfımın penceresinden bakmayı İşçi Dayanışması ile öğrendiğimi söylemekten onur duyuyorum. Ağır çalışma koşullarında, insan değil makinenin parçası olarak görüldüğümüz kapitalist sistemde, işçi ancak bir mücadele kılavuzu ile ayakta durabilir. İşçi Dayanışması, biz işçilerin çalıştığımız işyerlerinde aynı sınıftan insanlar olarak sorunlarımızı birbirimize iletmemizin, nasıl mücadele edileceğine ilişkin dersleri ve duygularımızı paylaşmamızın aracıdır.

Örneğin İşçi Dayanışması ile tanışmadan önce işyerinde bir sorun yaşadığımda şöyle düşünürdüm: “Bu sorunlar hep bizim işyerinde oluyor, benim çalıştığım fabrika çok kötü, neden hep ben sorunlarla karşılaşıyorum? Herkes hayatından memnunken ben neden bu kadar çok dertle uğraşıyorum?” Oysa gerçekler hiç de öyle değilmiş. O zamanlar kendi dünyamda yaşıyormuşum meğer. Ama sonra kılavuzumun sayesinde sınıf bilincimi ve sınıf kinimi geliştirdim. Dünyaya farklı bir yerden bakmaya başladım çünkü benim yaşadığım sorunlar yalnız benim sorunlarım değil, yalnız benim memleketimin veya sadece bu ülkenin sorunları değil. Yaşadıklarımın bütün dünya işçilerinin sorunu olduğunu öğrendim. Sonra dayanışmanın ne olduğunu kavradım. Çünkü İşçi Dayanışması sayesinde etrafımızda, başka şehirlerde grev ve direnişe çıkan kardeşlerimizin, biz diğer işçi kardeşlerinin desteği olmadan mücadeleyi kazanamayacaklarını öğrendim.

Patronlar sınıfı grevleri, direnişleri bastırmak ve işçilerin dayanışma içinde olmasını önlemek için sayısız yönteme başvuruyor. Yıllardır bize “böyle gelmiş böyle gider” masalını yazanlar patronlardır. Ama biz örgütlü işçiler biliyoruz ki böyle gelmemiş böyle de gitmeyecek. İşçi Dayanışması’nın 10. yılına selam olsun!

28 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this