UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sinter Direnişi 100. Gününü Coşkuyla Geride Bıraktı

Milyonlarca işçi ve emekçinin derinden hissettiği küresel ekonomik kriz giderek büyüyor. Sendikalı ya da sendikasız tüm işçiler işsizlik kırbacıyla terbiye edilmeye çalışılıyor. Patronlar, kendi yarattıkları krizi fırsata çevirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Sendikalı olan yerlerde sendikalı işçileri tasfiye etmenin, sendikasız işyerlerinde ise sendikalaşmak üzere mücadeleye atılan işçileri topluca işten çıkartmanın bahanesi olarak krizi kullanıyorlar. Sinter Metal işçileri de Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlendikleri için 100 gün önce işten atıldılar ve direnişe geçtiler. Patronun saldırılarına karşı direnişe geçen Sinter Metal işçileri bu onurlu mücadelelerinde 100 günü geride bıraktılar. Direnişlerinin ilk gününden bugüne kadar UİD-DER üyesi işçiler olarak bizler bu mücadeleye destek verdik ve destek vermeye de devam edeceğiz. 1 Nisan Çarşamba günü direnişin 100. günü vesilesiyle Birleşik Metal ve UİD-DER ortaklığıyla bir etkinlik gerçekleştirdik.

Sinter direnişçilerinin yanına “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Sinter Direnişçileri Yalnız Değildirsloganlarını atarak geldik. Aynı coşkuyla da karşılandık. Direnişçi Sinter işçileri birebir yaptığımız sohbetlerde 100 günde yaşadıklarını, gelişen süreci bizlerle paylaştılar.Daha sonra Birleşik Metal-İş genel başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Konuşma sonrasında etkinliğimize başladık. Önce işçi koromuzla hep bir ağızdan “Dostların Arasındayız Güneşin Sofrasındayız” şarkısını söyledik. Sonrasında UİD-DER tiyatro gurubunun hazırlamış olduğu “Hamdolsun Örgütlüyüz” oyununu izledik. Okunan şiirler ve söylenen şarkılarla coşkumuz giderek arttı. Etkinlik hep birlikte çektiğimiz halaylarla sona erdi.

Patronlar sınıfı kendi yarattıkları krizleri fırsat bilerek saldırılarını giderek arttırıyor. Bu saldırılara ancak örgütlü bir mücadele ile karşılık verebiliriz. Bugün grev ve direnişlere vereceğimiz destekle sınıf dayanışması ağını örebilir ve mücadelelerimizi daha da geliştirebiliriz. Bunun için tüm işçi dostlarımızı dayanışma ağını örmeye ve örgütlü mücadeleye davet ediyoruz.

Yaşasın Sinter Direnişi!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Birleşen İşçiler Yenilmezler!


2 Nisan 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this