UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sinter ve Gürsaş Direnişçileriyle 100. Gün Dayanışması!

Kışın karı, soğuğu ve yağmuruna rağmen sendikalaşan ve direnişlerini sürdüren Sinter Metal ve Gürsaş işçilerini, mücadelelerinin 100. gününde, Birleşik Metal-İş sendikasıyla birlikte düzenlediğimiz dayanışma etkinliği ile selamladık. Direniş yerinde düzenlediğimiz etkinliğe direnişçi işçilerin yanı sıra, ATV-Sabah grevcileri, Meha Tekstil işçileri, Birleşik Metal-İş yöneticileri ve UİD-DER’li işçiler de katıldılar.

Etkinlik öncesinde söz alan grevdeki ATV-Sabah işçisi, Sinter ve Gürsaş direnişçi işçilerini selamlayarak, “hakkımızı aradık ve işten atıldık, sorunlarımız aynı, biz haklıyız ve örgütlenmeliyiz, birlikte hareket edersek kazanacağız” dedi. Meha Tekstil işçisi de yaptığı konuşmada “çadırda sürdürdüğümüz direnişten geldik, bizler de sizler gibi aynı durumdayız, işten atılan işçiler birlik olmalı” diyerek birlikte mücadelenin önemini vurguladı.

Türkiye İşçi Sınıfına Selam şiirinin dizeleriyle başlayan dayanışma etkinliğimizde ilk olarak BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı: “İnatla ve inançla sürdürdüğümüz direnişte karı kışı geri bıraktık. Önümüz bahar, demek ki bundan sonra gelecek 100 gün kolay geçecek.” Sinter patronunu uyaran Serdaroğlu “zannetmesin ki yaptığı işlerden haberdar değiliz, rüyasında dahi onu takip ediyoruz, işvereni uyarıyoruz, sendikayı fabrikaya bir an önce davet etsin, aksi takdirde hukuksal olarak büyük darbe yiyecektir” dedi. Serdaroğlu son olarak 100. günü işverenin “kutlamadan ziyade bir mesaj” olarak algılaması gerektiğini söyledi.

Sendika başkanının ardından etkinliği düzenleyen derneğimiz adına konuşan temsilcimiz, “UİD-DER grev ve direnişlerden mayalandı. Sendikalarda, grev ve direnişlerde yaptığımız çalışmalarla gücümüzü büyüttük” dedi. Grev ve direnişlerin “sınıf mücadelesinin geneline yayılması” gerektiğini vurgulayan temsilcimiz, dünyanın çeşitli ülkelerinde süren grev ve direnişlerin önemine değindi. Sadece Sinter ve Gürsaş işçilerinden değil Fransa’daki, Mısır’daki, İtalya’daki, Yunanistan’daki, İran’daki mücadelelerden de öğrendiğimize işaret ederek, tüm işçileri UİD-DER’in sürdürdüğü çalışmalara davet etmekten “onur duyduğumuzu” söyleyerek konuşmasına son verdi.

Sinter ve Gürsaş işçileriyle dayanışma etkinliğimiz UİD-DER Tiyatro Kulübünce hazırlanan “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı tiyatro oyunu ile devam etti. Bir işçi ailesinin gözünden krizi ve mücadeleyi anlatan oyun, işçilerin kahkahaları ve “İşçiyiz Haklıyız, Hamdolsun Örgütlüyüz” sloganları ile son buldu.

Kapitalist sömürünün ve emperyalist savaşların teşhir edildiği dayanışma etkinliğimiz, UİD-DER işçi korosunun ve şiir topluluğunun hazırladığı, işçi mücadelelerinden doğup bugüne ulaşan marşlarımız, türkülerimiz ve şiirlerimizle devam etti. Direnmenin, mücadele etmenin ve kazanmanın onurlu mücadelesini anlatan marşlar, türküler, şiirler hep beraber okundu ve coşkuyla dinlendi. Halayların çekildiği sırada coşku daha da arttı.

Katılan ve emeği geçen tüm işçilere ve Birleşik Metal-İş sendikasına teşekkürün ardından tüm işçilerin 19 Nisan’da düzenleyeceğimiz 1 Mayıs Şenliğine davet edilmesiyle sonlanan 100. gün dayanışma etkinliğimiz hep beraber haykırdığımız sloganlarımızla noktalandı. Direniş boyunca her günün sonunda yaptıkları gibi o gün de işçiler, fabrikanın kapısında patrona, “Direne Direne Kazanacağız!”, “Sinter İşçisi Yalnız Değildir!”, “İşgal, Grev, Direniş!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla, yılmayacaklarını, kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. Gerek etkinliği düzenleyen gerekse de destek amacıyla orada bulunan biz UİD-DER’li işçiler de, akşama kadar direniş alanında kalarak Sinter işçilerinin sesine ses kattık ve fabrikanın kapısında, patrona karşı direniş sloganlarını hep birlikte haykırdık.

Birleşen İşçiler Yenilmezler!

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!Sinter ve Gürsaş işçileriyle 100.gününde dayanışma etkinliğinden kareler...
1 Nisan 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this