UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şişecam İşçileri Direnişe Geçti

İstanbul Tuzla’da bulunan Şişecam’ın taşeron firması Kluh Destek işçileri, Türk-İş’e bağlı Çimse-İş’in kendilerine sormadan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalamasının ardından çeşitli eylemler gerçekleştirmiş ve son olarak üretimi durdurmuşlardı. İşçiler, 4 Ekim sabahı 07.00-15.00 vardiyasında fabrikaya giriş yapmak için kart okuttukları sırada 30 işçinin işten çıkarıldığını öğrendiler.

Üretim müdürü tarafından sözlü olarak ifade edilen çıkışa tepki gösteren işçiler, fabrika önünden ayrılmayarak direnişe geçtiler. Patronun işten atma saldırısını duyan 15.00-23.00 vardiyasındaki işçiler, sabah saatlerinden itibaren fabrika önüne gelerek arkadaşlarına sahip çıktılar.

07.00-15.00 vardiyasındaki işçilerin atılan işçi arkadaşlarına desteğini engellemek için patron, fabrika güvenliğinden ve polislerden oluşan bir bariyer kurdu. Taşeron firma, atılan işçilerin yerine yevmiye usulü çalışmak üzere 40 kişi getirdi. Patron temsilcileri, üretim başlamadan önce işçilerle yaptıkları toplantıda “direnişte olan arkadaşlarının yanlarına gidenlerin tazminatsız olarak çıkarılacağını” söyleyerek içeride baskıyı arttırdılar. Ancak tüm baskıya rağmen işçiler, dışarıda hakları için mücadele eden arkadaşları için üretimi yavaşlattılar. Patron temsilcileri, vardiya bitiminde işçileri fabrikanın arkasından servislere bindirmesine rağmen bir grup işçinin arkadaşlarına destek olmasına engel olamadılar.

Sabah saatlerinden itibaren atılan işçi arkadaşlarının yanında yer alan 15.00-23.00 vardiyasındaki 30 işçiye ise “idari izin” adı altında uzaklaştırma verdiler. Üretime alınmayan işçiler sloganlarla eylemlerine devam ettiler. “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız”, “İşçiyiz Haklıyız, Esir Değiliz”, “Direne Direne Kazanacağız” “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek!” sloganları atan işçiler hakları için fabrika önünde direnmeye devam ediyorlar.

6 Kasım 2017






Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this