UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şişecam’da Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Kırklareli’de bulunan Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam fabrikasında, Ortadoğu pazarındaki satışların düşmesi ve daralma gerekçesiyle 10 Eylülde bir fırının kapatılmasından sonra işçi kıyımına başlandı. 3 Ekimde 20 işçinin iş akdi feshedildi. Sonraki günlerde işten çıkarılan işçilerin sayısı 91’e ulaştı. Kendi isteğiyle ayrılan işçilerle birlikte çıkarılanların sayısı 200’e yaklaştı. Çıkarılan işçilerin çoğunun 15-20 yıllık işçilerden oluştuğu, aralarında emekliliğine 2 yıl kalanların da olduğu ifade ediliyor.

Kristal-İş Sendikasının örgütlü olduğu fabrikada, atılan işçilerin önemli bir bölümünün sendikanın genel merkezine muhalif olduğunu belirten işçiler, işten çıkarmalara sendikanın sesini çıkarmamasına da tepki gösteriyorlar.

Fabrikanın önünde direnişe geçen işçiler, işe geri alınma talepleriyle eylemler gerçekleştiriyor. Aileleri tarafından desteklenen işçilerin yaptıkları yürüyüşlere emekten yana siyasi partiler, DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalar destek veriyor, dayanışma ziyaretleri gerçekleştiriyor. Yürüyüş boyunca çevre halkı da alkışlarla destekliyor.

Daralma nedeniyle Kırıklareli’de bir fırın kapatan Şişecam yönetimi, yaptığı açıklamayla Eskişehir Cam Ambalaj fabrikasında yaklaşık 240 milyon liralık yatırımla yeni bir fırın açacağını duyurdu. Şişecam, 2018 yılının ikinci yarısında açılacak fırının yeni teknolojiyle donatılacağını, 150 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını, Türkiye’deki üretim kapasitesini bu yeni fırınla beraber 1,2 milyon tona çıkarma amacında olduklarını da duyurdu.

Şişecam işçileri, daralma gerekçesiyle bir fırının kapatılarak çok sayıda işçinin işten çıkarılmasına, hemen sonrasında yönetim tarafından şirketin Eskişehir’deki fabrikasında yeni bir fırın açılacağını duyurmasına tepki gösteriyorlar.

İşçilerin basıncıyla sendikanın Trakya şubesinde yapılan toplantıda sendikaya eylem kararı aldırıldı. Toplantı sonucunda, atılan işçilerin işe geri alınması için Şişecam yönetimiyle görüşülmesi, Trakya Cam, Trakya Otocam ve Kırklareli Şişecam fabrikalarında fazla mesaiye kalmama, atılan işçilerin sendika şubesi önünde açılacak çadırda 15’er kişilik gruplar halinde beklemesi kararları alındı.

Şişecam işçileri atılan işçiler geri alınana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Kristal-İş’in eski uzmanlarından işten çıkarmalara tepki

Şişecam işçilerinin işten çıkarılmasına tepki gösteren Kristal-İş’in eski uzmanları Can Şafak, Zafer Aydın ve Aziz Çelik “İşten atılan Paşabahçe Kırklareli işçilerinin yanındayız” başlığıyla bir açıklama yayınladı. “Şişecam yönetimi yine bahçeden çiçek koparmaya kalktı. Fırın kapatıyorum diye, en kör bıçağını kullanarak Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’ndan 91 cam işçisini biçti. Cam işçilerinin işini ekmeğini, kendilerinin ve çocuklarının geleceğini ellerinden aldı. 91 aileyi bir belirsizliğin ortasına itti” sözleriyle işten atılmalara tepki gösterilen açıklamada, yapılanın işçi düşmanlığı olduğu, grev yasağına rağmen hak arayan işçinin cezalandırılması olduğu ifade edildi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Atılan işçilerin, mevcut haklarıyla bölgedeki fabrikalarda istihdam edilmesi için başlattığı mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Çeyrek asrı aşkın bir süre cam işçilerinin mücadelesinin yanı başında yer alan Kristal-İş Sendikasının eski uzmanları olarak, yüreklerimiz direnen Paşabahçe Kırklareli işçileriyle çarpmaya devam ediyor.”

10 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this