UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Somalı Madenci Yakınları Yola Çıktı: “Adalet” İstiyorlar!

Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı olarak kayda geçen Soma katliamı davasından çıkan karara madenci yakınlarının tepkileri sürüyor. 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından ailelerin “adalet” talebiyle açtığı dava 11 Temmuzda sonuçlanmıştı. Açıklanan karara göre, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık beraat etmiş, sadece 14 kişiye ceza verilmişti. Üstelik verilen cezalar da “taksirle öldürme ve yaralama suçları” üzerinden verilmişti. “Adaleti bir kez daha çocuklarımızla birlikte toprağa gömdüler” diyerek karara tepki gösteren acılı aileler; Ankara’ya, Hâkimler ve Savcılar Kurumu (HSK) önüne yürümek için yola çıktılar.

Katliamda yakınlarını kaybedenlerin oluşturduğu Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği üyesi bir grup aile, 12 Temmuzda Soma Madenci anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Katliamda oğlu Uğur Çolak’ı yitiren Gülsüm Çolak; “Çocuklarımız için bugün yola çıkıyoruz. Adalet sadece zenginler için varmış. Bunu bir kez daha anlamış olduk” diyerek konuşmasına başladı. Anne Gülsüm Çolak; “Evlatlarımızın katilleri 18 ile 20 yıl arası hapis cezası aldılar. 301 kişiyi kaybettik, kişi başı yatacakları 2 ay bile etmiyor. Patronların korunduğu, zalimlerin ödüllendirildiği bu düzende adaleti aramaya, adalet arayan annelerle buluşmaya gidiyoruz. Evlatlarımız geri gelmeyecek biliyoruz. Fakat başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye bu yola çıkıyoruz” dedi. Yol boyunca Çanakkale, Silivri, Tuzla, Kocaeli, Zonguldak gibi noktalarda adalet arayan işçilerle, yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden ailelerle buluşacaklarını ifade eden Çolak, 16 Temmuz’da Ankara’da olacaklarını ve HSK önünde adalet taleplerini haykıracaklarını belirtti. Çolak sözlerini “Evlatlarımızı toprağa gömdük, topraktan adaleti yeryüzüne çıkaracağız!” şeklinde sonlandırdı.

İlk olarak Çanakkale’ye ulaşan aileler, İskele Meydanı’nda dün yapılan eyleme katıldılar. Aileler bugün ise Silivri Cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Madenci aileleri, bugün İstanbul Beşiktaş’taki Abbasağa Parkında yapılacak “adalet forumu”na katılacaklar.

13 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this