UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sri Lanka’da Enerji İşçilerinin Grevi Başarıyla Sonuçlandı

Sri Lanka’daki bir devlet kuruluşu olan Ceylon Elektrik Kurumunda (CEB) çalışan yaklaşık 22 bin işçi, 13 Eylül Çarşamba günü greve çıktı. İşçiler, elektrik müfettişleri ve teknik personel için %13, mühendislik alanı dışında çalışanlar için %10, geçici işçiler için %8 oranında bir ücret artışı talep ediyorlardı. Sendika ile devlet yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda talep edilen zam oranları kabul edilmedi. Bunun üzerine Ortak Sendika İttifakı JTUA tarafından grev çağrısı yapıldı.

Zam talebi dışında sendikalara yapılan baskının sonlandırılması ve teknik çalışanlara risk ödeneklerinin ödenmesi de işçilerin talepleri arasındaydı. Ayrıca işçilerin büyük bir bölümü, maliyetleri azaltmak için stajyer ve sözleşmeli işçilerin sayısının arttırılmasına, yöneticilerle işçiler arasındaki maaş uçurumuna da tepkililer. CEB, Ulusal Mesleki Eğitim Kurumunda yüzlerce işçiyi “mesleki eğitim” adı altında günlük 750 ile 1000 rupi (17-23 lira) arasında çalıştırıyor.

En önemli sektörlerden biri olan enerji sektöründe gerçekleşen bu grev, hükümeti alarma geçirdi. Hükümet, elektrik de dâhil çok sayıda kuruluşun özelleştirilmesi ve yeniden yapılandırılmasına ilişkin daha geniş planları gündeminde tutuyor. Bu yüzden, grevin bir odak noktası haline gelerek, farklı sektörlere de sıçrayacağından korkup, grevi kırmak için işe koyuldu. Tehditlerle işçileri korkutup, yıldırmaya çalıştı. Öyle ki ordu sözcüsü Roshan Seneviratne, grevden birkaç gün sonra yaptığı bir basın açıklamasında, grevin başlamasından bu yana güvenlik güçlerinin greve müdahale için hazır olduğu yönünde ifadelerde bulundu. İşçiler ise gelecek saldırılara karşı, sendika şubelerinde, köylerinde greve desteğin artması için çeşitli kampanyalar düzenlemeyi önlerine koymuşlardı.

Böylesi gerginlik koşullarında kararlılıkla süren grev, Enerji Bakanı ve Çalışma Bakanı ile sendika yetkililerinin yaptığı son görüşmeler neticesinde sonlandırıldı. Grevin 7. günü olan 20 Eylül Çarşamba günü yapılan görüşmeler sonrasında, işçilerin taleplerinin büyük bir bölümünün karşılandığı belirtildi.

24 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this