UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Star Rafineri ve Doubleem Tekstil İşçileri İş Bıraktı

İzmir Aliağa’da Star rafinerisinde İlk İnşaat taşeron firmasında çalışan işçiler, 15 Aralıkta yatırılması gereken ücretlerinin ödenmemesi üzerine 20 Aralıkta işbaşı yapmadılar.

Ücretlerinin zamanında ödenmemesine tepki gösteren işçiler her ay aynı sorunu yaşadıklarını ve ücretleri yatırılmadan işbaşı yapmayacaklarını ifade ettiler. Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını azaltacak olmakla, çok büyük bir yatırım olmakla övünen Star rafinerisine iş yapan şirketin sözleşmesinde ücretlerin her ayın 13 ilâ 20’si arasında ödeneceği belirtiliyor. Buna rağmen ödemelerin her ay geciktirilmesi, fazla mesai ücretlerinin elden ödenerek primlerin düşük gösterilmesi işçilerin tepkisini büyütüyor.

İşçiler, kadrolu-taşeron ayırımı yapılmaksızın tüm işçilerin alacaklarının yatırılmasını, her ayın en geç 15’inde ücretlerinin yatırılmasını, ücretlerin elden verilmemesini ve bordroya yansıtılmasını talep ediyor. İşçiler, alacakları ödeninceye ve talepleri kabul edilene dek mücadele etmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

Mersin’de Doubleem Tekstil işçileri de 3 aydır maaşlarını alamadıkları için eylem yaptı. 8 ay önce üretime başlayan Doubleem Tekstil firması işçileri 19 Aralıkta işi durdurarak ücretlerini talep ettiler. Polis, ücretleri ödemeyen patronun isteğiyle işçileri fabrikanın dışına çıkardı. İşçiler fabrika önünde eylemlerine devam ediyorlar. Seslerini duyurmak istediklerini dile getiren işçiler haklarını alana kadar fabrika önünden ayrılmayacaklarını belirtiyorlar.

22 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this