UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Star Rafinerisi İşçileri Direnişte

Aliağa’da Star rafinerisinde çalışan işçiler, Petkim bünyesine geçmeye zorlanmalarını 10 Nisanda 16.00–24.00 vardiyasında yarım gün iş bırakarak protesto ettiler. Bugün de Petkim kapısında toplanan işçiler, basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdiler. Tepkilere rağmen Star işçileri Petkim’e otomatik olarak geçirildi. Petrol işçilerine emekten yana dernek, siyasi parti temsilcileri ve Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu destek verdi.

Star rafinerisi Azerbaycanlı Şirket Socar tarafından işletiliyor.

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Petkim kapısı önünde toplanan işçilere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Oktay, Socar yönetimi tarafından işçilere atılan mailde “Hepiniz 11 Nisan itibariyle Petkim kadrosuna geçeceksiniz eğer geçmezseniz ayın 12’si itibariyle hepinizin iş akdi feshedilecektir” ifadelerinin yer aldığını anlattı. İşçilerin ve sendikanın gösterdiği tepki ve yapılan eylemlere rağmen, Socar yönetiminin dayatmalarını sürdürdüğünü ve işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiğini dile getirdi. Oktay, hem Star rafinerisinde hem de Petkim’de geçen Cuma yapılan toplu iş sözleşme görüşmelerinde bu konunun gündeme getirilmediğine dikkat çekti. Yöneticilerin bu toplantıdaki beyanlarını yalanladıklarını anlattı.

Ahmet Oktay konuşmasına şöyle devam etti: “Petro kimyada çalışanlar rafineride çalışabilir diyorlar. Star rafineride çalıştırmak için ilanlar veriyorlar. Onların niyeti hali hazırda rafineride örgütlü işçiler ile personeli rafineriden soyutlayarak tamamen beyaz yaka adı altında örgütsüz, sendikasız yeni çalışanlar almak. Bunu bizler görüyoruz ve şunu çok iyi bilsinler ki, Star rafinerisindeki arkadaşlarım oranın personeli olarak çalışmaya devam edecekler. Eğer niyetleri toplu sözleşmeyi provoke etmekse ellerinden geleni arkalarına koymasınlar biz buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz.”

Star rafinerisi yöneticilerinin “bu konu toplu sözleşmeyle alakalı değil” sözüne de tepki gösteren Oktay, “Biz de diyoruz ki TİS sürecinde aynı şirkette çalışılıyor olsa dahi bir çalışan bir birimden başka bir birime nakil olmaz. Bu işin kuralı budur. Şimdi ise başka bir şirkete göndermenin adı nedir? Bu saatten sonra artık bu kavga hepimizin kavgasıdır. Biz bu mücadeleyi hem PETKİM’in hem Star Rafineri’sinin çalışanları olarak omuz omuza vereceğiz. Eğer bizi yanlış anlattılarsa biz onlara PETKİM’de mücadelemizin nasıl olduğunu anlatırız. Üyelerimizin sayısı 3200. Ama biz eşimizle çocuklarımızla yürütecek olursak 10 bin kişilik bir aileyiz ve bunu da zamanla görecekler” dedi.

İşçiler kararlılıklarını “direne direne kazanacağız” sloganıyla haykırdılar.

Star işçileri Petkim’e otomatik olarak geçirildi

Socar yönetimi işçilerin tepkilerine rağmen, günün ilerleyen saatlerinde işçilere “Petkim’e geçtiğiniz için teşekkür ederiz” mesajı gönderdi. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay bu kararı tanımadıklarını söyledi. Bütün vardiyalarda çalışan işçilerin Petkim önünde bekleyişleri devam ediyor.

İşçilere hitaben konuşan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, dayatmalara ve hukuksuz uygulamalara karşı olduklarını dile getrdi. Türk-İş’in sürecin takipçisi olduğunu ifade etti.

11 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this