UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sudan’da Diktatörlük Rejimi Grevleri Yasakladı

Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekmek ve temel tüketim maddelerine yapılan yüksek zamlara, işsizliğe, yolsuzluklara ve diktatörlük rejiminin baskılarına karşı başlayan protestolar devam ediyor. Büyüyen tepkinin önünü kesmek isteyen diktatörlük rejimi, 23 Şubatta 1 yıl için geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilan etti. OHAL kararının ardından 4 kararname daha çıkararak gösteri, yürüyüş ve grevleri yasakladı.


Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekmek ve temel tüketim maddelerine yapılan yüksek zamlara, işsizliğe, yolsuzluklara ve diktatörlük rejiminin baskılarına karşı başlayan protestolar devam ediyor. Doktorlar da artan baskılara karşı 24 Aralıktan bu yana grevdeler. Bir doktorun polis tarafından katledilmesi üzerine doktorların tepkisi daha da büyümüştü. Sudan’da tüm hastaneler polis ablukası altında. Hastanelere yapılan saldırılarda çok sayıda doktorun gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına rağmen, doktorlar grevi sürdürme kararlılığında olduklarını belirtmiş, sendikalar ve muhalif örgütler rejime karşı gösterilerin devam etmesi çağrısında bulunmuştu.

Geçen hafta sonu binlerce Sudanlı işçi ve emekçi, Ömer Beşir’in istifa etmesi ve geçici bir hükümetin kurulması talebiyle başkent Hartum’da büyük bir miting gerçekleştirdi. Sudanlı Meslekler Birliği, Nida Sudan İttifakı, Ulusal Uzlaşma Güçleri, Federal İttifak gibi kitle örgütlerinin gerçekleştirdiği mitingde binlerce kişi diktatörlüğün yıkılması talebini haykırdı. Taleplerini dile getiren kitleye polis göz yaşartıcı gazla saldırdı. Ancak tüm baskılara ve saldırılara rağmen Beşir rejimi gösterilerin önüne geçemedi. Büyüyen tepkinin önünü kesmek isteyen diktatörlük rejimi, 23 Şubatta 1 yıl için geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilan etti. Beşir merkezi hükümetin yanı sıra eyalet hükümetlerini de feshettiğini açıkladı.

Beşir iktidarı OHAL kararının ardından 4 kararname daha çıkararak gösteri, yürüyüş ve grevleri yasakladı. Eylem ve grevlerin yasaklandığı kararnamelerle, kolluk kuvvetlerine istedikleri bina ve şahısları arama, gözaltına alma, tutuklama ve yargılama, para ve eşyalarına el koyma yetkisi tanındı. Basın üzerindeki baskı, “anayasal düzeni bozucu haberleri yasaklamak” gerekçesiyle daha da artırıldı.

Sudan’da emek örgütleri kararnamelerle getirilen baskı ve yasaklamalara rağmen, intifada (başkaldırı) olarak adlandırdıkları eylemlerini sürdüreceklerini, 1989’dan beri diktatörlük rejimini sürdüren Beşir devrilene kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

26 Şubat 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this