UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Tabana Yayılmış Vergi” Ne Demek!

Tuzla’dan bir işçi

Özellikle son yıllarda geçim zorluğunu çok daha yakıcı bir şekilde hisseder olduk. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Zamlar dur durak bilmiyor. Haa, bir de vergi denen illet var tabi. Her şeyden kesilen vergiler… Nereye gidiyor bu kesilen vergiler bunu bilen yok… Yani var da… Neyse uzatmayayım burayı.

Geçenlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmasını dinliyordum. Yeni ekonomi paketini açıklıyordu. Pakette yok yok… Maşallah Noel babanın torbası gibi. Noel babanın torbası hediye dolu, Damadın torbası “müjde”lerle. Konuşma uzadıkça enteresan şeyler ortaya çıkmaya başladı. Kıdem tazminatına göz diktiklerini, BES’i zorunlu hale getirmek istediklerini biliyorduk zaten. Buraya kadar tamam! Sonra şöyle bir cümle kurdu: “Daha adaletli bir vergi sistemini hayata geçireceğiz.” Cümleyi dinledim “tuhaf” geldi. Sonra ekranda konuşmayla beraber çıkan yazılar var ya, onları okudum. Aynı şey yazıyor. Tuhaf geldi çünkü gerçekten de vergi sisteminde akıl almaz bir adaletsizlik var. Herkesin malumu; işçi, patrondan daha çok vergi ödüyor. Çiftçiden alınan mazottan vergi kesiliyor. Lüks yatların mazotundan kesilmiyor. Elmastan vergi kesilmiyor, soğandan vergi kesiliyor. Bir kuyumcu yıllık 3250 lira vergi öderken, kuyumcunun yanında çalışan asgari ücretli işçi yıllık 6400 lira vergi ödüyor. Açlık sınırı 2000 lirayı, yoksulluk sınırı 6000 lirayı geçmişken 2020 lira olan asgari ücretten kesilen vergi %20’lere dayandı.

İşte tüm adaletsizlikleri düşününce pek muhterem Bakanın cümlesine inanmak pek mümkün olmuyor! Zaten konuşmasının devamında bu cümlenin ne demek olduğunu açıkça ifade etti. “Tabana yayılmış daha adil bir vergi sistemi”. “Tabana yayılmış” ne demek? Yani diyor ki; zaten daha az vergi ödeyen patronların vergi oranlarını daha da azaltacağız ve daha yüksek vergi ödeyen işçi ve emekçilerin sırtına bindireceğiz. Yani daha yüksek faturalar, daha az kaynayan tencere… Tabandaki milyonlarca işçi, patronlara “ortak” olacak ama borçlarına! Bu fütursuz konuşma nereye varacak derken finali de sermaye sınıfı için son derece anlamlı bir cümleyle yaptı Albayrak: “Vergi politikasında her zaman gözettiğimiz hassas dengeyi korumaya devam edeceğiz.”

Anlaşılan o ki, bizi çok daha zor günler bekliyor. İktidarı elinde tutanlar sermayeye vaat ettikleri dikensiz gül bahçesini yaratmak için patronların tüm yükünü “tabana” yaymaktan yani yoksul halkın sırtına yıkmaktan vazgeçmeyecekler. Tabi bizler sessiz kaldığımız sürece. Ama o vergileri yaymaya çalıştıkları taban bir uyanırsa, bir birleşirse, o zaman kaçacak delik bile bulamazlar. Yeter ki bunun farkına varalım. O halde tabana kuvvet…

24 Nisan 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this