UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tarihimizi İşçi Dayanışması’ndan Öğreniyoruz

Ankara’dan bir sağlık işçisi

Tarih geçmiş kuşakların işçilerinin bize bıraktığı mücadele deneyimleriyle, miraslarla dolu. Ancak işçilerin çoğu bu mücadele deneyimlerinden haberi olmadan ya da bunların tarihini yanlış bilerek yaşamını sürdürür. Tarih kitaplarına bakıldığında işçilerin bu önemli hareketlerini ya göremeyiz ya da patronların çıkarları doğrultusunda çarpıtılarak bize sunulurlar. Sermayenin hizmetindeki tarih kitapları, televizyonlar, gazeteler hep bir ağızdan kralları, sultanları, büyük adamları anlatır. Bizden önceki işçilerin grevlerini, direnişlerini, mücadelelerini değil. İşçiler tarihlerini buralardan öğrenemez bu yüzden. İşçi sınıfının tarihini yalanlarla çarpıtılmadan öğrenebileceğimiz kaynak İşçi Dayanışması’dır.

İşçi Dayanışması’nda her ay geçmiş kuşakların mücadele deneyimleri bizlere aktarılıyor. Grev hakkının, kıdem tazminatının, 8 saatlik işgününün patronların verdiği değil işçilerin mücadeleleriyle kazandığı haklar olduğunu öğreniyoruz. Patronların tarihi 8 Mart’ı sadece “kadınlar günü” olarak anlatıyor. 1 Mayıs bahar bayramı, tatil günü diye geçiştiriliyor, onu yaratan öncü işçileri, arkasındaki 8 saatlik işgünü mücadelesini anlatmıyorlar. Bülten verdiğimiz işçi arkadaşlarımız mesela 8 Mart’ın, 1 Mayıs’ın tarihini okuyunca “biz bunu böyle bilmiyorduk” diyorlar. Dünyada ve bu topraklarda yaşanan büyük direnişleri, eylemleri görünce hem şaşırıyor hem de gururlanıyorlar. Patronlar sınıfı kendi içinde bu deneyimleri kuşaktan kuşağa aktararak işçi mücadelesinin önünü kesmek için dersler çıkarıyor. Bizleri ise bu deneyimlerden bihaber bırakarak mücadele geleneğimizi büyütmemizi, onların düzenine karşı harekete geçmemizi engellemeye çalışıyorlar. Ama İşçi Dayanışması’nın sayfalarından okuduğumuz mücadele deneyimleri, öncü işçilerin yaşamları kendimize güvenimizi yerine getiriyor. Örgütlü ve bilinçli bir mücadeleyle kazanabileceğimize inanıyoruz. Dünya savaşlarının kitaplarda hiçbir zaman anlatılmayan gerçeklerini okuyoruz. Yaşananlara burjuvazinin değil kendi sınıfımızın penceresinden bakıyoruz. Böylece biz işçilerin birleşmemesi için önümüze koydukları sahte ayrımları kaldırıyoruz.

İşçi Dayanışması 10 yıldır dünya ve Türkiye’deki geçmiş işçi mücadelelerini, fabrikalardan ve işyerlerinden işçilerin sorunlarını, bugünün grev ve direniş haberlerini işçilerin kendi kalemlerinden, kendi pencerelerinden bize ulaştırıyor. Tarihimizi İşçi Dayanışması’ndan öğrenmeli ve diğer işçi arkadaşlarımızla paylaşmalıyız.

24 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this