UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tarımda İş Cinayetleri Durmuyor!

Antep’e bağlı Oğuzeli ilçesinde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyonet bir minibüsle çarpıştı ve gerçekleşen kaza sonucunda 8 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi ise yaralandı. Kamyonet, tarım işçilerini fıstık bahçelerine götürüyordu. Kazada 4 kişi olay yerinde yaşamını yitirirken, hastaneye kaldırılan yaralılardan 4’ü de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yazın gelmesiyle birlikte tarım sektöründe iş kazaları ve iş cinayetleri artıyor. Tarım işçileri, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan, ilkel yöntemlerle çalışma alanlarına taşınıyor. İşçileri taşıyan aracın bu işe uygun olmaması ve trafik kurallarına uyulmaması trafik kazalarını ve iş cinayetlerini beraberinde getiriyor. Daha önce de birçok işçi, aynı sebze ve saman gibi kamyonet ya da traktörle taşındığı için hayatını kaybetti.

Madenlerde, fabrikalarda, tarlalarda, yollarda iş kazaları ve iş cinayetleri dur durak bilmiyor. Ne pahasına olursa olsun ekonominin büyümesini savunan siyasi iktidar, işçilerin çalışma koşullarını umursamıyor. Büyüklü küçüklü sermaye sınıfı, doymak bilmez kâr hırsıyla hareket ediyor. En kısa yoldan en az maliyetle zengin olma hırsı patronlar sınıfının hareket tarzını belirliyor. Bu yüzden işçilerin canına bir iş aleti kadar önem verilmiyor. Siyasi iktidarın iş güvenliği önlemlerini umursamaması ve iş cinayetlerini “kader” olarak açıklaması patronlar sınıfına cesaret veriyor. Bu yüzden her ay ortalama 150 işçi iş kazalarında yaşamını kaybediyor, yüzlercesi de yaralanıyor.

2 Eylül 2018


...önceki
Dünyaca
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this